neděle
1. září 2024
svátek slaví Linda, Samuel



V Brně vznikl první romský sitcom

BRNO: Dva pilotní díly romského sitcomu Miri fajta budou v pátek 7. prosince představeny v brněnském Music Labu veřejnosti. Vůbec první romský sitcom vznikl na základě úspěšného divadelního představení. Jeho cílem je bořit společenská tabu prostřednictvím humoru, ale zároveň i dát mladým romským hercům příležitost.

07.12.2018
20:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Za celým projektem stojí romští začínající tvůrci Robin Stria a Niko Budai, ti s nápadem na autorské dílo přišli už v roce 2017. „Existuje velmi málo projektů, které by Romové sami vyráběli a spojovali v nich skrze humor rozdělenou společnost. Proto jsme se rozhodli sehnat stejně nadšené lidi a vytvořit dílo na nejvyšší úrovni, na kterém to dokážeme,“ popisuje jeden z autorů sitcomu Robin Stria.

V roce 2017 tak s finanční podporou městské části Brno-střed a nadací O2 Smart UP vznikla divadelní forma sitcomu, která měla premiéru v listopadu téhož roku. Divadelní představení sklidilo velký úspěch a v několik reprízách se hrálo v 10 městech po celé republice. V srpnu 2018 poté následovalo zfilmování sitcomu. „Natáčení bylo velmi náročné. Předcházely mu konkurzy, přepis scénáře, tvorba scénografie a kostýmů, které jsou ve filmu jiné než v divadle,“ říká Robin Stria, který působí také v romském středisku DROM.

První dva díly sitcomu tvůrci slavnostně představí v Brně první prosincový pátek. Premiéra v klubu Music Lab na ulici Opletalova 1 začíná ve 20 hodin a přístupná je i divákům z řad veřejnosti. Následně autoři plánují formát nabídnout veřejným internetovým televizím. „Chceme dát možnost romským hercům uplatnit se a zároveň budovat lepší obraz Romů ve veřejném mediálním prostoru. Jsme velmi hrdí, že jsme tento projekt, kterému jsme se všichni věnovali ve volném čase skoro tři roky, dotáhli do této podoby a věříme, že se máme kam posouvat,“ dodal Stria.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Barbory Votavové, brand manažerky Knihobotu, knižního online secondhandu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Články a komentáře
28.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024