středa
4. října 2023
svátek slaví František



V Brně vznikl první romský sitcom

BRNO: Dva pilotní díly romského sitcomu Miri fajta budou v pátek 7. prosince představeny v brněnském Music Labu veřejnosti. Vůbec první romský sitcom vznikl na základě úspěšného divadelního představení. Jeho cílem je bořit společenská tabu prostřednictvím humoru, ale zároveň i dát mladým romským hercům příležitost.

07.12.2018
20:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Za celým projektem stojí romští začínající tvůrci Robin Stria a Niko Budai, ti s nápadem na autorské dílo přišli už v roce 2017. „Existuje velmi málo projektů, které by Romové sami vyráběli a spojovali v nich skrze humor rozdělenou společnost. Proto jsme se rozhodli sehnat stejně nadšené lidi a vytvořit dílo na nejvyšší úrovni, na kterém to dokážeme,“ popisuje jeden z autorů sitcomu Robin Stria.

V roce 2017 tak s finanční podporou městské části Brno-střed a nadací O2 Smart UP vznikla divadelní forma sitcomu, která měla premiéru v listopadu téhož roku. Divadelní představení sklidilo velký úspěch a v několik reprízách se hrálo v 10 městech po celé republice. V srpnu 2018 poté následovalo zfilmování sitcomu. „Natáčení bylo velmi náročné. Předcházely mu konkurzy, přepis scénáře, tvorba scénografie a kostýmů, které jsou ve filmu jiné než v divadle,“ říká Robin Stria, který působí také v romském středisku DROM.

První dva díly sitcomu tvůrci slavnostně představí v Brně první prosincový pátek. Premiéra v klubu Music Lab na ulici Opletalova 1 začíná ve 20 hodin a přístupná je i divákům z řad veřejnosti. Následně autoři plánují formát nabídnout veřejným internetovým televizím. „Chceme dát možnost romským hercům uplatnit se a zároveň budovat lepší obraz Romů ve veřejném mediálním prostoru. Jsme velmi hrdí, že jsme tento projekt, kterému jsme se všichni věnovali ve volném čase skoro tři roky, dotáhli do této podoby a věříme, že se máme kam posouvat,“ dodal Stria.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023