BOHUSLAVICE: Obec Bohuslavice, ležící na rozhraní okresů Náchod a Rychnov nad Kněžnou, koupila před několika lety evangelický kostel z roku 1899 a přilehlou budovu bývalé školy s cílem vše postupně opravit a využívat pro kulturní a společenské akce. Kostel byl po rekonstrukci slavnostně otevřen 3. prosince 2012, škola poskytuje zázemí při přednáškách nebo koncertech. Vedení Bohuslavic se navíc vloni podařilo vloni opravit varhany, letos se soustředí na úpravy okolí kostela.
O tom, co se už podařilo, i o tom, co má v plánu, hovoří agilní starosta obce Jiří Tojnar.
Co vás vede k opravě památek v obci?
Varhany v evangelickém kostele jsme vloni opravovali proto, abychom měli dokončenou opravu celé stavby, tak jak by měla být a jak původně vypadala. I kvůli tomu plánujeme ještě úpravy okolí kostela. Předtím jsme opravili také bývalou evangelickou školu pod kostelem, která slouží jako zázemí pro akce pořádané v kostele. V jedné části budovy pořádáme různé přednášky a podobné akce. Je tam i sociální zařízení, kuchyňka.
Druhá část objektu je roubená a my bychom v ní jednou chtěli otevřít třídu v původní podobě, která by sloužila jako skanzen. Navíc v současné době na místě evangelické fary stavíme domov pro seniory.
Z čeho hradíte náklady?
Oprava kostela stála 6 miliónů korun a devadesát procent z této částky pokryla dotace. Nejdříve jsme ale od evangelické církve koupili kostel i s přilehlými pozemky, bývalou školu s pozemky jsme dostali zdarma a za faru jsme zaplatili minimální částku 300 tisíc korun. Nyní je náš vlastně celý areál. Předtím obec nevlastnila vůbec nic a teď máme komplex pro pořádání kulturních akcí.
Na MMR podáme ještě žádost o dotaci na opravu místních komunikací v tomto areálu, a z prostředků obce plánujeme dovybavit lokalitu osvětlením. To vše bychom chtěli stihnout v letošním roce a tím by měl být areál kompletně dokončen.
Co víte o původu varhan, které se vám podařilo vloni zrenovovat?
Veškeré informace zajistil Václav Uhlíř, organolog Královéhradecké diecéze. Nástroj postavil Ladislav Wáša z Přerova, a měl by pocházet ze stejného roku jako kostel, tedy 1899. Dobře zachovaná je původní skříň, která není napadená červotočem, takže ji nebylo nutné opravovat.
Hodnota nástroje se dá rozdělit do několika částí. Především je to pozoruhodná pseudogotická varhanní skříň s dochovanou původní povrchovou úpravou. Druhou, velice cennou částí, je samotný varhanní stroj se zajímavou konstrukční koncepcí tónové traktury i pozoruhodnou zvukovou podobou. Největší zajímavostí je fakt, že se zřejmě jedná o zcela ojedinělý nástroj varhanáře Ladislava Wáši, o němž se dosud nepodařilo zjistit žádné podrobnější informace.
Jak probíhala oprava?
V lednu loňského roku jsme požádali o krajskou dotaci z programu Oprava historických varhan, na základě které jsme obdrželi 122 tisíc korun. Celková částka byla po úpravě rozpočtována na 345 tisíc. Obec uhradila také 122 tisíc a na zbývající částku jsme použili „šablonu“ týmu, který zachraňoval varhany v Husově sboru v Dobrušce, a vyhlásili tzv. adopci 27 píšťal, které musely být vyrobeny úplně nově - cena jedné píšťaly byla stanovena na 3500 Kč. Téměř vzápětí po vyhlášení adopce během adventního varhanního koncertu 20. prosince se přihlásilo 15 dárců především z místních obyvatel. Jsem velmi rád, že se v průběhu ledna našli další, takže náklady na výrobu všech 27 píšťal jsou pokryty z darů. Seznam všech zveřejníme uvnitř kostela.
Počítáte tedy s využitím nástroje v budoucnu?
Po adventním varhanním koncertu plánujeme další na Velikonoce a počítáme s využitím během roku. Objekt kostela využívá navíc nadále i církev evangelická - konají se v něm bohoslužby. Máme vzájemnou dohodu, že kostel i bývalou školu má církev bezplatně k dispozici dle své potřeby. Z toho jsou evangelíci v čele s farářem Bártou nadšeni. V Bohuslavicích je jich sice málo, ale spojili se s farností Šonov-Náchod, odkud k nám na církevní akce dojíždějí.
Máte v obci stanoveny priority pro letošní rok?
Především opravu místních komunikací. Chceme opravit vedlejší cesty souběžné s hlavní komunikací ve směru na Nové Město nad Metují. Na tuto akci požádáme o již zmiňovanou dotaci na MMR. S tím je spojená akce úplně nového ledkového osvětlení. Náklady bychom měli dlouhodobě splácet formou splátek a úspor za energii.
Jsem moc rád, že jsme dokončili také kanalizaci. První etapa se realizovala v předminulém volebním období. Další čtyři roky jsme sháněli finance na dokončení, což se podařilo z Fondu životního prostředí. Díky připravenému stavebnímu povolení jsme získali 20 mil. na další etapu a 19. ledna proběhla úspěšně kolaudace.
Již jste zmínil dům pro seniory. Kdy bude hotov?
Dostavba domu pro seniory, jehož rozpočet je 10,2 mil. Kč a z toho 4,8 mil. Kč pokryjeme z dotace, je naší největší akcí. Stavba začala 24. září 2015, kdy se rozběhlo hloubení základů, a do 20. listopadu jsme proinvestovali 4,8 mil. Kč, což bylo opravdu šílené. Už jsem na tuto neúnosnou situaci a doslova šibeniční termíny upozornil i náměstkyni na Ministerstva pro místní rozvoj. Ale my jsme to prostě stihli, protože jsme měli štěstí na firmu, kterou jsme vybrali dokonce na třetí pokus. Díky tomu, že na stavbě intenzivně pracovalo až 30 lidí, se vše zvládlo. Budova je už pod střechou, má osazená okna, kompletní elektroinstalace. Jsem přesvědčen, že srpnová kolaudace se bez problémů zvládne a 3. září, kdy se v obci koná pouť, proběhne slavnostní otevření. V domě bude 8 bezbariérových nájemních bytů o velikosti 1+1 (47 m²), jejichž obyvatelé musí být starší 65 let. V případě potřeby si budou moci doplatit pečovatelskou službu. Vybudování takového objektu byla jedna z našich priorit, protože víme, že takové bydlení bude i v budoucnu potřeba.
A co nejmladší generace?
Vloni jsme dokončili dětské hřiště u základní školy v hodnotě 300 tis. Kč, na které jsme 200 tis. získali také dotaci z MMR, zbytek pokryly vlastní zdroje.
Na závěr se Jiří Tojnar rozhovořil, jak v obci připravují už pátý ročník masopustního průvodu, který se uskuteční 6. února. Velkou zajímavostí je třicet masek, jež nechalo vedení obce vyrobit, a pravidelně je oblékají účastníci celodenního veselí. Masek však v průvodu, který ujde po Bohuslavicích úctyhodných devět kilometrů, bývá mnohem více, nechybí ani traktůrek s vlekem a muzikanti.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.