<p>MIROTICE: Dvoudenní divadelně – hudební festival pro malé i velké MIROTICKÉ SETKÁNÍ LOUTEK A HUDBY vstupuje již do 11. ročníku.</p> <p>Za uplynulou dekádu si vybudoval nezpochybnitelné postavení na kulturní mapě jižních Čech, o čemž svědčí i fakt, že byl již pošesté vybrán a zařazen mezi „Zvlášť významné akce Jihočeského kraje za rok 2014“ a získal záštitu hejtmana Jiřího Zimoly. </p> <p>Letošní ročník proběhne 8. – 9. srpna 2014 opět v útulném prostředí na ostrově u Dolejšího mlýna.</p> <p>Festival se snaží propojovat dětský svět s dospělým, a proto jeho zakladatel a impresário Ladislav Loisa Tomeš vybírá představení, která se dají označit jako rodinná, aby zaujala dětského i dospělého diváka současně. </p> <p>„MIROTICKÉ SETKÁNÍ“ též připomíná a oslavuje významné mirotické osobnosti. Především malíře Mikoláše Alše a legendárního loutkáře Matěje Kopeckého. Každoročně jsou přítomni jejich potomci, malíř a fotograf Jaroslav Mikoláš Vojna a Virginie Josefa Hněvkovská – Kopecká, kteří festival aktivně podporují. Tradičně se zde setkávají nejenom herci a muzikanti, ale i výtvarníci, fotografové, novináři, sochaři, řezbáři a další zajímaví lidé. Diváci přijíždějí nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí.</p> <p>A na koho se mohou návštěvníci letošního ročníku těšit? Na stálici festivalu – vyhledávané<br /> a oblíbené Divadlo Víti Marčíka a další divadelní soubory – Harmonika, Dno, Já to jsem, Damúza, Divadlo pro malý, Lokvar, Mime Prague. Z hudebních skupin pořadatelé lákají na populární Vypsanou fixu, na kapelu Znouzectnost, která přiveze dlouho očekávanou novou desku, písničkáře Montyho nebo kapelu Helemese a Pískomil se vrací.</p> <p>Součástí kulturního programu je bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na Martina Komárka (vicemistra světa v timbersportu), který předvede sochání motorovou pilou. Dále potom na baletní vystoupení taneční školy Flash dance Labuť, výstavu obrazů Petra Hilského, horolezeckou stěnu, plavbu na lodičkách, výtvarné dílny, Golema v životní velikosti, soutěže spolku Ententyky, trampolínu nebo malování na obličej.<br />
„Chybět nebude ani domácí občerstvení,“ říká Ladislav Loisa Tomeš, který si velmi cení nasazení všech svých kamarádů při náročné organizaci festivalu. „Bez podpory dobrovolníků, úřadů, podnikatelů a živnostníků by festival nemohl existovat. A za to bych jim chtěl velmi poděkovat,“ dodává Tomeš. </p> <p>Veškeré další informace naleznete na stránkách www.mirotickesetkani.cz</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.