PRAHA: Velvyslanectví Francie v České republice a Francouzský institut v Praze v pondělí 13. února za přítomnosti kulturních a institucionálních partnerů a sponzorů představily cíle a hlavní body francouzské kulturní sezóny v České republice v roce 2023.
Po uvedení následoval koncert francouzského klarinetisty Liliana Lefebvra, vítěze 1. ceny na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 2022, kterého doprovodilo Stamicovo kvarteto. Společně vystoupí také v rámci festivalu EuroArt a Lilian Lefebvre se představí v květnu s PKF – Prague Philharmonia na festivalu Pražské jaro.
J. E. Alexis Dutertre, velvyslanec Francie v České republice, řekl: „V návaznosti na rok 2022, který byl výjimečný díky francouzskému a následně českému předsednictví Rady Evropské unie a během kterého jsme nabídli kvalitní a různorodý kulturní program, bychom rádi v roce 2023 kladli i nadále důraz na to, aby se více než kdy jindy v našem programu odrážely hodnoty a kontinuita evropského pocitu sounáležitosti a aby se upevňovala významná dlouhodobá kulturní partnerství, která se podařilo navázat mezi francouzskými a českými institucemi. Také chceme podpořit šíření povědomí o našich umělcích a jejich tvorbě. S potěšením v roce 2023 nabízíme, ve spolupráci s nejprestižnějšími českými institucemi, špičkový program, jehož součástí jsou nejvýznamnější kulturní události v České republice, v Praze i v regionech. Vybrali jsme velké projekty, které na nejvýznamnějších událostech českého uměleckého kalendáře ukazují tvůrčí sílu našich dvou národů a jejich trvalé vazby. “
Rok 2023 se ve spolupráci s Národní galerií ponese mimo jiné ve znamení 100. výročí nákupu „Francouzské sbírky“ Československým státem. Nákup, který zaštítil prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk, byl dokladem dlouhodobého zájmu české kulturní scény o francouzské umění a zároveň byl i politickým aktem potvrzujícím úzké vazby mezi mladým Československem a Francií. O výročí bude natočen dokumentární pořad České televize a vznikne cyklus podcastů a přednášek historiků.
Francie od 8. do 18. června představí dva pavilony na téma udržitelného rozvoje na Pražském Quadriennale, největší světové akci věnované scénografii a divadelnímu prostoru - pavilon Země a regiony a pavilon Studentská výstava, jejž připraví studenti osmi francouzských scénografických škol. Projekt proběhne ve spolupráci s francouzským Ministerstvem kultury.
V oblasti vážné hudby se velvyslanectví s potěšením připojí k 78. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, kam je jako rezidenční umělec pozván fenomenální francouzský violista Antoine Tamestit. Bude předsedou poroty první soutěže oboru viola, povede masterclass a vystoupí na sérii koncertů.
Ve spolupráci s Collegiem 1704, Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA a festivalem KoresponDance velvyslanectví podpoří světovou premiéru u příležitosti 300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho: představení Zelená hora v pohybu na červencovém festivalu KorresponDance. V rámci tohoto výjimečného představení se spojí barokní soubor Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse s francouzským souborem současného tance Fêtes Galantes pod vedením Beatrice Massin. Hudba Jana Dismase Zelenky zazní v kapli na Zelené hoře, která je zapsána na seznamu UNESCO. O představení chystá Česká televize v koprodukci s Arte 30minutový film.
Francouzský institut v Praze a Francouzské velvyslanectví také oslaví 20 let spolupráce s barokním souborem Collegium Marianum v oblasti šíření a výuky francouzského barokního repertoáru, a to prostřednictvím série masterclass a každoročních Letních slavností staré hudby a projektu Akademie Versailles.
Francouzský institut v Praze a 6 Francouzských aliancí v Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Pardubicích, Ostravě a Liberci představí v průběhu roku Microfolies, digitální zařízení, které na obrazovkách a tabletech prezentuje nejvýznamnější díla 12 francouzských muzeí. Umožní pořádat specializované programy pro rodiny, výtvarné semináře, workshopy pro středoškoláky a studenty francouzštiny, a to hravou a interaktivní formou.
Po celý rok bude Buquoyský palác otevírat své brány během cyklu koncertů v Hudebním salonu. Koncerty budou věnovány francouzsko-českým hudebním vztahům a uskuteční se ve spolupráci s významnými českými soubory a institucemi: v dubnu se například bude konat literárně hudební večer z díla Suzanne Renaudové a Bohuslava Reynka ve spolupráci s Česko-francouzským centrem v Petrkově, 21. června u příležitosti Svátku hudby vystoupí klavírista Ziad Kreidy, představí se ale také Collegium Marianum, PKF – Prague Philharmonia…
Dvě významné francouzské inscenace se představí po boku nepřehlédnutelných bratří Formanů na festivalu nového cirkusu Arena na přelomu června a července.
V oblasti současné hudby v roce 2023 francouzské velvyslanectví podpoří sérii koncertů v Paláci Akropolis včetně skvělého francouzského DJ Wax Taylora 8. června a také představí francouzskou produkci na bezplatném open-air festivalu United Islands 5. a 6. května.
Francie se s předními autory zúčastní květnového mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy 2023.
V průběhu celého roku bude také pořádat řadu konferencí a debat, jejichž ústředními tématy budou evropská identita a mládež, udržitelný rozvoj, přechod na nízkouhlíkové technologie a rovnost žen a mužů.
V audiovizuální oblasti se rok 2023 ponese ve znamení nepřehlédnutelného Festivalu francouzského filmu, který od 23. do 29. listopadu oslaví svůj 26. ročník s mnoha předpremiérami, novými filmy a hosty v Praze i v regionech. Francouzské filmy a delegace budou přítomny na nejvýznamnějších českých festivalech.
Bude pokračovat strukturální podpora FAMU, návštěvy francouzských režisérů a také návštěvy českých studentů na francouzských festivalech, jako jsou festivaly v Cannes a Annecy.
A konečně, vědecké ceny francouzského velvyslanectví letos oslaví 29. výročí své existence pod záštitou a za přítomnosti nositele Nobelovy ceny za chemii Jeana-Marie Lehna. Oceněny budou úspěchy mladých českých vědců ze všech českých vysokých škol a výzkumných institucí v 7 různých oborech: chemie, medicína, farmacie, informatika, životní prostředí, jaderné vědy a společenské a humanitní vědy.
Francouzský institut v Praze nabízí po celý rok promítání a premiéry v Kině 35, multimediální výstavy v Galerii 35 a četné akce ve své mediatéce, která má k dispozici 30 000 dokumentů k zapůjčení (knihy, časopisy, komiksy, filmy, stolní hry, videohry atd.).
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.