sobota
2. prosince 2023
svátek slaví BlankaÚspěch českých malířů na aukci v Sotheby´s

PRAHA: Britská aukční síň Sotheby´s, je dlouhodobou jedničkou na trhu s uměním a pravidelně draží nejznámější umělecká díla.  V listopadu pořádala jednu ze svých tematických aukcí v Kolíně nad Rýnem v Německu. Tato aukce pod názvem Different Perspective byla zaměřená na umění střední Evropy zejména z Polska, Maďarska a České republiky.

Autor článku: 
ČTK

V aukci byla úspěšně vydražena díla klasiků české moderny, například kresba Emila Filly  „Hlava muže“ za 57.150 Euro, nebo kresba Františka Kupky „Etuda pro vertikály“ za 69.850 Euro. Rovněž nabídla díla poválečného umění, kde se vydražila například koláž od Jiřího Koláře “Rue da la paix“ za 6350 Euro. 

Součástí aukce byla i nabídka několika současných českých autorů střední generace. Zde se vydražil obraz Jaroslava Valečky „Loď bláznů“ za 6985 Euro.  Umělec na to odpovídá:

 „Určitě mám radost. Hlavně proto, že to byla v pořadí již čtvrtá úspěšná dražba v Sotheby´s. A navíc to byl i můj rekord. Vzhledem k tomu, že za měsíc začíná má výstava v Galerii Václava Špály, je to jistě dobrá zpráva“.

 Jaroslav Valečka patří mezi zavedené umělce, jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách včetně Národní galerie v Praze. Účastnil se mnoha výstav u nás i v zahraničí, například v loňském roce měl výstavu v Galerii Twenty-six ve Vídni, nebo se zúčastnil výstavy „Stuck in Venice“ v Galerii Crea v Benátkách.  A v prosinci proběhne jeho již zmiňovaná výstava v prestižní galerii Václava Špály v Praze.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023