JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeský kraj disponuje novým unikátním a nadčasovým systémem digitální evidence muzejních sbírek, který podle IT specialistů nemá v současné době v Česku obdoby. Zaznělo to na zatím posledním pracovním setkání zástupců krajského úřadu, regionálních muzeí a konstruktérů originálního softwaru systému MUSEION.
Podle vedoucího Odboru kultury a památkové péče KÚ JčK Patrika Červáka vznikl projekt Centrálního evidenčního systému sbírek muzejní povahy Jihočeského kraje jako reakce na již nevyhovující systém vedení evidence. „Z technologického hlediska se stávající informační systém stal neudržitelným a jeho modernizace byla v nedohlednu. Hledal se tedy centralizovaný systém moderní koncepce za přijatelné finanční prostředky,“ poznamenal Červák.
Dodávkou Museionu byla pověřena na základě výběrového řízení pražská společnost Musoft.cz. Celkové náklady na projekt, jehož realizace byla zahájena v červenci 2015, činí 2,4 miliónu korun. Na dalších 1,8 miliónu vyjdou pětileté služby Musoftu související s dalším vývojem, podporou a správou systému. Veškeré náklady hradí Jihočeský kraj ze svého rozpočtu.
Systém je určen pro příspěvkové organizace Jihočeského kraje disponující fondem sbírkách předmětů, tedy pro Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, Prachatické muzeum, Prácheňské muzeum v Písku, Regionální muzeum v Českém Krumlově a Alšovu Jihočeskou galerii (AJG).
Museion umožní například tvorbu virtuálních výstav.
„Projekt Museion tak, jak byl Jihočeským krajem uchopen, nemá v rámci České republiky a Slovenska obdoby. V této oblasti je nepochybným tuzemským lídrem,“ konstatoval Pavel Mlčoch z projekčního týmu Musoftu. O jihočeský model se již zajímají další české kraje i různé slovenské instituce.
Zdroj a více informací ZDE
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.