středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Fasádu novoměstské průmyslové školy zdobí úryvky z Čapkova dramatu R.U.R.
© Archiv školy



Unikátní fasáda novoměstské průmyslovky šetří peníze a poutá pozornost

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ: Královéhradecký kraj investoval 52,9 milionu korun do zateplení Střední průmyslové školy, Odborné školy a Základní školy v Novém Městě nad Metují. Všech šest budov školy má novou fasádu, která je svým pojetím zcela jedinečná. Zdobí ji texty s úryvky z vědeckofantastického dramatu R.U.R. spisovatele Karla Čapka.

Autor článku: 
Martina Svatoňová

„Modernizace školních budov je v podstatě nikdy nekončící proces, náklady za energie neustále rostou a kraj, jako zřizovatel středních škol, na to musí reagovat. Díky zateplování snižujeme náklady na vytápění a chlazení budov, což nám přináší energetické úspory v dlouhodobém horizontu. V souvislosti s projektem novoměstské průmyslovky jsme řešili i návrh na barevnost a pojetí fasády. Výsledek s úryvky textů z Čapkovy knihy je důkazem dobré spolupráce stavařů a architektů, školy a kraje,“ sdělil hejtman Martin Červíček.

Stavební úpravy novoměstské Střední průmyslové školy, Odborné školy a Základní školy Nové Město nad Metují spočívaly v zateplení celého komplexu budov včetně zateplení střešních plášťů. Stavaři také vyměnili dřevěná okna za nová plastová. V rámci energetických úspor také instalovali větrání s účinným zařízením pro zpětné získávání tepla a do kmenových učeben umístili decentralizované jednotky s deskovým rekuperátorem. K nejzajímavějšímu prvku celého projektu patří nová fasáda školy, kterou zhruba na polovině její plochy zdobí černý text na bílém podkladu o velikosti písmen 30 centimetrů, takže je dobře čitelný z ulice. Jedná se o úryvky z vědeckofantastického dramatu R.U.R. spisovatele Karla Čapka.

Text na fasádě je nastříkaný speciální pistolí za použití nestékající barvy a napsaný přechodovým typem patkového písma Cambia. Pro jeho aplikaci musela firma vytvořit fólii, do které se jednotlivá písmena vyřezala na řezacím plotru. Poté malíři museli šablony dokonale nalepit na fasádu, aby při použití stříkací pistole měla písmena ostré obrysy a nedošlo k rozmazání písma. Tyto práce probíhaly venku a jejich průběh hodně ovlivňovalo počasí, protože nesmělo být deštivo a větrno.

Použité úryvky na fasádě školy mají vzbudit zájem o autora i samotnou knihu. „Nápisy odkazují na dílo významného rodáka z našeho kraje Karla Čapka. Fasáda je zcela unikátní, nic podobného v našem regionu není. Určitě přiláká pozornost dětí, veřejnosti a podpoří zájem nejen o Čapkovo dílo a celkově o literaturu, ale i zviditelní novoměstskou školu,“ doplnila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová za gesci kultury a cestovního ruchu.

Za stavební práce a malování fasády uhradil Královéhradecký kraj 52,9 milionu korun vč. DPH. Na financování projektu se částkou 16,7 milionu korun podílela dotace z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí. Dotační management zajistilo oddělení projektového řízení krajského Centra investic, rozvoje a inovací.

Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola je jedinou školou v Novém Městě nad Metují, kterou zřizuje Královéhradecký kraj. Nabízí maturitní obory zaměřené na strojírenství a informační technologie. Zájemci o maturitní obor s výučním listem mohou využít nabídku vzdělání v odvětví mechanik seřizovač-programátor CNC strojů. Žákům jsou dále k dispozici například obory s výučním listem jako je obráběč kovů, strojní mechanik, jemný mechanik, kuchař-číšník, cukrář, pekař, pečovatel, prodavač, květinář-aranžér, autoopravář, opravář zemědělských strojů, zámečník-údržbář nebo dvouletá praktická škola. V letošním školním roce školu navštěvuje v maturitních a učebních oborech 576 žáků a 50 žáků základní školu, která je pro děti se specifickou vývojovou poruchou chování a lehkým mentálním postižením.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024