pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Logo galerie
© Zdroj: https://www.facebook.com/OblastniGalerieLiberecUmělecké sbírky Oblastní galerie Liberec budou dostupnější, od března se ruší vstupné do stálých expozic!

LIBEREC: Oblastní galerie Liberec ruší od 8. března 2024 vstupné do svých stálých expozic. Návštěvníci se tak mohou bezplatně seznámit s bohatými uměleckými sbírkami galerie, které se i po vzoru zahraničních muzeí stanou dostupnější pro všechny.

Autor článku: 
Michaela Sikorová/ika

V letošním roce slaví galerie desáté výročí v zrekonstruované budově bývalých městských lázní. K tomuto výročí připravuje na červen 2024 pestrý výstavní i doprovodný program, včetně několika novinek pro návštěvníky. Jednou z nejviditelnějších bude změna vstupného. „Oblastní galerie je po Severočeském muzeu další významnou institucí našeho kraje, která zavedla dobrovolné vstupné, a učinila tak své nádherné stálé sbírky přístupnější široké veřejnosti. Jsem ráda, že se to řediteli Filipu Suchomelovi a jeho týmu podařilo již rok od jeho nástupu do vedení galerie,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vstupy do stálých expozic galerie budou od 8. března pro návštěvníky zdarma, respektive bude možné zaplatit dobrovolné vstupné, jehož výši si určí návštěvník sám. Výstavy i edukační programy budou zpoplatněny podle nového ceníku, který zohledňuje především výstavní program galerie a rozlišuje jednak velké výstavy otevírané v rámci výstavních sezon a umístěné v hlavních výstavních prostorách, a dále mezisezonní či krátkodobé výstavy. Dosud bylo možné galerii navštívit každý čtvrtek zdarma, nově budou dny volného vstupu spojeny se dny vybraných státních svátků, výročí či mimořádných akcí.

Zkušenosti paměťových institucí ukazují, že bezplatné zpřístupnění galerijních či muzejních stálých sbírek vede k postupné proměně samotné instituce, která se stává vyhledávanější volnočasovou platformou pro obyvatele i návštěvníky města. A to je i společným cílem vedení Oblastní galerie Liberec a Libereckého kraje.

Kompletní nový ceník vstupného naleznete na webových stránkách galerie. Otevřeno je každý den, vyjma pondělí, od 10 do 18 hod, ve čtvrtek stále až do 20 hod.

Od 8. 3. do 26. 5. se ve výstavních prostorách návštěvníci setkají s díly malířky Ivany Lomové a rakouského umělce Josefa Baiera. Návštěvníci mohou vidět díla z tvorby posledních více než dvou dekád Ivany Lomové ve výstavě s výmluvným názvem Ticho. Naopak tvorba Josefa Baiera rozezní galerijní prostory díky výstavě Sound Shapes.

O OBLASTNÍ GALERII LIBEREC

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec!

www.ogl.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024