sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Logo galerie
© Zdroj: https://www.facebook.com/OblastniGalerieLiberec



Umělecké sbírky Oblastní galerie Liberec budou dostupnější, od března se ruší vstupné do stálých expozic!

LIBEREC: Oblastní galerie Liberec ruší od 8. března 2024 vstupné do svých stálých expozic. Návštěvníci se tak mohou bezplatně seznámit s bohatými uměleckými sbírkami galerie, které se i po vzoru zahraničních muzeí stanou dostupnější pro všechny.

Autor článku: 
Michaela Sikorová/ika

V letošním roce slaví galerie desáté výročí v zrekonstruované budově bývalých městských lázní. K tomuto výročí připravuje na červen 2024 pestrý výstavní i doprovodný program, včetně několika novinek pro návštěvníky. Jednou z nejviditelnějších bude změna vstupného. „Oblastní galerie je po Severočeském muzeu další významnou institucí našeho kraje, která zavedla dobrovolné vstupné, a učinila tak své nádherné stálé sbírky přístupnější široké veřejnosti. Jsem ráda, že se to řediteli Filipu Suchomelovi a jeho týmu podařilo již rok od jeho nástupu do vedení galerie,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vstupy do stálých expozic galerie budou od 8. března pro návštěvníky zdarma, respektive bude možné zaplatit dobrovolné vstupné, jehož výši si určí návštěvník sám. Výstavy i edukační programy budou zpoplatněny podle nového ceníku, který zohledňuje především výstavní program galerie a rozlišuje jednak velké výstavy otevírané v rámci výstavních sezon a umístěné v hlavních výstavních prostorách, a dále mezisezonní či krátkodobé výstavy. Dosud bylo možné galerii navštívit každý čtvrtek zdarma, nově budou dny volného vstupu spojeny se dny vybraných státních svátků, výročí či mimořádných akcí.

Zkušenosti paměťových institucí ukazují, že bezplatné zpřístupnění galerijních či muzejních stálých sbírek vede k postupné proměně samotné instituce, která se stává vyhledávanější volnočasovou platformou pro obyvatele i návštěvníky města. A to je i společným cílem vedení Oblastní galerie Liberec a Libereckého kraje.

Kompletní nový ceník vstupného naleznete na webových stránkách galerie. Otevřeno je každý den, vyjma pondělí, od 10 do 18 hod, ve čtvrtek stále až do 20 hod.

Od 8. 3. do 26. 5. se ve výstavních prostorách návštěvníci setkají s díly malířky Ivany Lomové a rakouského umělce Josefa Baiera. Návštěvníci mohou vidět díla z tvorby posledních více než dvou dekád Ivany Lomové ve výstavě s výmluvným názvem Ticho. Naopak tvorba Josefa Baiera rozezní galerijní prostory díky výstavě Sound Shapes.

O OBLASTNÍ GALERII LIBEREC

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec!

www.ogl.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024