středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Pavel Šenkapoun
© ČTKUmělci různých žánrů i generací přicházejí se svým pojetím folku

PRAHA-ČR: Pavel Šenkapoun se živí jako textař, je autorem úspěšné knihy Webcopywriting pro samouky a píše blog s ironickým názvem Nejlepší copywriter. Svou schopnost pracovat se slovy nyní zúročil na debutovém autorském albu Český folk, které vydal pod pseudonymem Leo Pank Ševelpuna. Nahrál ho s partou muzikantů různého věku i zaměření a společně přišli s vlastním pohledem na žánr, který každého nějakým způsobem ovlivnil a inspiroval.

Autor článku: 
ČTK

L. P. Ševelpuna o sobě dal poprvé vědět v roce 2009, kdy se probojoval do finále Zahrady. Od roku 2014 pak zveřejňuje své texty a písně na webu sevelpuna.cz. Předtím působil v několika rockových skupinách, přednášel písňové texty na univerzitě, napsal o nich disertaci a zasazoval se o jejich přijetí do literárního kánonu coby moderní formy poezie.

„Písničky píšu od 16 let,” popisuje genezi alba autor. „Dlouho jsem psal pro různé rockové formace, divadelní představení nebo čistě jen pro své přátele. Když jsem si v roce 2018 po rozvodu dělal takovou velkou životní inventuru, zjistil jsem, že už těch písní mám na kontě kolem 150. A že možná dozrál čas pro vlastní autorské album.”

Producentem alba se stal Jan Vacík, básník, všestranný muzikant a frontman kapely Čtvrt na smrt, jejíž členové se vesměs narodili až po roce 1989, a přinášejí tak na album odlišnou životní i hudební zkušenost. Honza a jeho kolega ze Čtvrt na smrt Jiří Sejf vymysleli aranže 13 skladeb a angažovali zbývající členy kapely i další hudebníky. Například držitelku autorské porty Sašu Niklíčkovou, baskytaristu Tomáše Kurfürsta nebo členku skupiny Yellow Sisters, zpěvačku Lenku Boháčovou Jankovskou.

„Pro producenta je fantastické, když ho upřímně baví hudba, kterou dělá. A protože Pavla považuju za výborného textaře se schopností napsat nosnou melodií, a navíc nám dal v podstatě volnou ruku v aranžích, je pro mě práce na Českém folku takovým malým splněným snem,” shrnuje spolupráci na albu Jan Vacík.

Nahrávání bicích a akustické kytary proběhlo v únoru 2022 v údrnickém studiu Aluna, zbytek nástrojů a vokálů pak během jara a léta nahrál Jan Vacík ve svém domácím studiu na pražských Vinohradech. O mastering se postaral Petr Kakaxa Fleissig ze studia 3bees.

Vznikla zvukově pestrá deska, jejíž název Český folk můžou někteří skalní fanoušci žánru pokládat až za kacířský. „Folk, to jsou pro mě písničky založené na textech a melodiích, které mají myšlenku. Nikoliv hudební styl příbuzný s country a bluegrassem, jak si ho někteří vykládají. A i když ozvuky country na albu také najdete, stejně tak tam jsou i stopy rocku, blues, grunge nebo punku. Takže jsem měl trochu strach, jak na to budou posluchači reagovat. Proto když mi během křtu alba jeden účastník řekl, že se mu líbí naše moderní a energická podoba folku, ulevilo se mi,” uzavírá Šenkapoun alias Ševelpuna.

Křest alba proběhl 26. 10. 2022 v žižkovském klubu Žižkovšiška a vedle Ševelpuny na něm zahrála právě i Saša Niklíčková a Čtvrt na smrt. Od listopadu je pak album dostupné na Spotify a dalších online platformách a objednat ho lze také na webu ceskyfolk.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022