neděle
26. května 2024
svátek slaví Filip
Foto z výstavy v Olomouci
© archiv Centra



Uloupené umění z  2. světové války mapuje výstava v březnické synagoze

BŘEZNICE: Uloupené umění je název výstavy, která se v březnické synagoze koná do 14. srpna. Výstavu prostřednictvím panelů přibližuje činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války. Zájemci si ji mohou prohlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 17 h. Více již v rozhovoru s pracovnicí Centra Janou Jiráskovou.

od 01.07.2018 do 14.08.2018
Autor článku: 
Karel Souček

Jaký je cíl výstavy?

Především chceme veřejnost seznámit s tím, že v České republice existuje instituce zabývající se výzkumem provenience (původ díla, poznámka redakce) a napravováním křivd, které byly spáchány v období druhé světové války. Zároveň se snažíme představit činnost Centra pro dokumentaci a vysvětlit, co vlastně výzkum provenience je, jakým způsobem probíhalo zabavování a zcizování majetku a které instituce tento majetek spravovaly nebo stále ještě spravují. Usilujeme také o to, aby se do povědomí veřejnosti dostala informace o tom, že je stále možné žádat navrácení kulturních statků, které byly zcizeny válečným obětem, samozřejmě po naplnění požadavků zákona. Do dnešních dnů se totiž ve sbírkách a expozicích muzeí a galerií nacházejí umělecké předměty z majetku židovských občanů, které se tam dostaly v období války nebo i v poválečném čase a jejich původní vlastníci byli donuceni se jich vzdát v rámci pauperizace (chudnutí – poznámka redakce) židovského obyvatelstva orgány okupační nacistické moci.

 

Jedná se o putovní výstavu. Kdy a kde měla premiéru a kolik zastávek již absolvovala?

Vernisáž výstavy Uloupené umění se konala 2. května 2017 v prostorách Nostického paláce na Malé straně. Díky spolupráci s Federací židovských obcí v ČR expozice putuje po objektech, které byly revitalizovány v rámci projektu 10 hvězd. V loňském roce tak byla k vidění v Boskovicích, Nové Cerekvi, Polné, Úštěku a Olomouci. V letošním roce už výstava navštívila Jičín, nyní je v Březnici a odtud se přesune do Plzně. Její anglická verze je v současné době k vidění v Jeruzalémské synagoze v Praze.

 

Přizpůsobujete počet panelů velikosti výstavních prostor? Kolik jich je v Březnici?

Počet jednotlivých výstavních panelů se neustále zvyšuje v závislosti na probíhajícím výzkumu. Protože každý panel vypráví téměř samostatný příběh, je možné dělat různé variace a jejich počet přizpůsobit velikosti prostoru. V Březnici je možné vidět výstavu kompletní, tedy 19 panelů.

 

Co bylo při přípravě výstavy nejsložitější?

Shodnout se na obsahu jednotlivých textů a vybrat ty nejpodstatnější informace, aby texty nebyly příliš dlouhé a zbylo místo i na obrazovou dokumentaci, kterou ve většině případů získáváme z institucí, s nimiž spolupracujeme.

 

Jedná se o vaši první spolupráci s březnickou synagogou?

 

Ano, ale doufáme, že nebude poslední a že se ještě podaří setkat se v rámci dalšího projektu.

 

Zdokumentovalo vaše centrum nějaké „uloupené umění“ v Březnici či okolí?

Naše organizace dělá systematický průzkum jednotlivých institucí, na které se vztahuje zákon o vyrovnání některých majetkových křivd způsobených holocaustem. Spolupracujeme s centrálními institucemi, jako je například Národní galerie nebo Uměleckoprůmyslové museum v Praze. V nedávné době jsme navázali spolupráci také s Územní památkovou správou na Sychrově a probíhá výzkum na státních zámcích, které spadají do její gesce. V budoucnu samozřejmě chceme jednat i s dalšími územními památkovými pracovišti, tedy i se středními Čechami, tak se dostaneme i k Březnici a jejímu okolí. V současné době ale zatím o žádném „uloupeném umění“ v této oblasti informace nemáme.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ve skleníku Fata Morgana stále poletují pestrobarevní tropičtí motýli. Výstava, která se v letošním roce zaměřila na migraci, se koná už jen do 2. června. Návštěvníci se ve skleníku Fata Morgana stále setkají s oblíbenými babočkami rodu Morpho s blankytně modrými křídly, „sovími motýly“ Caligo memnon, nechybí noční obr druhu Attacus atlas, který patří mezi největší žijící motýly na světě. Nechybí ani „letající víly“ Idea leuconoe a další pestrobarevné babočky a otakárci, kteří se ladně vznášejí prostorem skleníku. Součástí letošní výstavy motýlů je i expozice vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Tu Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
24.05.2024

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Na konci května čeká Divadlo Drak týdenní zájezd do Havany na Kubě, kde ve dnech 27.–29. 5. odehraje tři reprízy inscenace Do hajan! na 21. Světovém kongresu ASSITEJ a Festivalu scénického umění pro děti a mládež. Inscenace režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové byla vybrána do programu této mezinárodní přehlídky spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů.


 
Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024