PŘÍBRAM: Divadlo A. Dvořáka Příbram ve spolupráci s NIPOS, p. o. Ministerstva kultury chystá na konec prázdnin od 30. srpna do 1. září 2024 pouliční festival amatérského divadla Středočeského kraje s názvem Jen si trochu písknout. Hrát se bude na náměstí T. G. Masaryka, Dvořákově nábřeží, v Zámečku Ernestinum a dalších místech. K vidění bude činoherní, hudební, loutkové, ale i taneční divadlo ze všech koutů Středočeského kraje. V programu si své najdou děti i dospělí.
V České republice působí zhruba 3.500 amatérských divadel. „České amatérské divadlo je světový unikát. V žádné jiné zemi na světě neexistuje v přepočtu na obyvatele tolik amatérských divadel. V každé obci České republiky se amatérské divadlo hraje, nebo někdy v minulosti hrálo,“ říká dramaturgyně festivalu Simona Bezoušková z NIPOS. V programu festivalu Jen si trochu písknout se objeví 20 inscenací od 15 amatérských divadelních souborů.
Tomáš Bílek, produkční festivalu, prozradil, že „festival odstartuje divadelním průvodem, který vyrazí od Divadla A. Dvořáka a dojde až k radnici města. Na jeho začátku i konci se diváci mohou těšit na představení Orbis pictus v podání Geisslers Hofcomoedianten, kteří ač jsou momentálně profesionálové, z amatérského divadla vzešli.“
Autorem nápadu uspořádat pouliční festival amatérského divadla Středočeského kraje je ředitel Divadla A. Dvořáka Příbram, Petr Bednář, který chtěl, jak sám říká, „oživit veřejný prostor a využít bohatou nabídku historicky zajímavých budov a lokalit pro divadelní představení a podpořit amatérské divadelníky Středočeského kraje.“
Festival Jen si trochu písknout vzniká za finanční podpory Středočeského kraje a města Příbram a získal záštitu hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Peckové a starosty města Příbram Mgr. Jana Konvalinky.
Více informací naleznete na www.piskfest.cz
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.