ČASTOLOVICE: (Na okraj nové publikace o Častolovicích) Městys Častolovice slaví v tomto roce 666. výročí první písemné zmínky o obci, a to v listině Jana Lucemburského z roku 1342, kterou udělil obci právo konat trhy. K tomuto výročí se v sále místního hostince U Lva připravuje na 30. května sraz rodáků s promítáním dobových fotografií a dokumentů. Při té příležitosti se budou konat následující sobotu a neděli dny otevřených dveří na úřadu městyse, v Hudečkově galerii, základní škole (ta v tomto roce slaví 100. výročí svého vzniku) a v hasičské zbrojnici. K výročí je také připravena publikace o Častolovicích z pera místního amatérského badatele Jiřího Václavíka – 500stránková kniha vyjde letos na jaře nákladem 1000 kusů, z toho na 170 stranách budou reprinty historických pohlednic zhruba do roku 1950.
V této souvislosti podává právě nyní Úřad městyse Častolovice žádost o grant rady Královéhradeckého kraje, který nese název Podpora publikační činnosti a literatury. K tisku připravená publikace formátu A4 (v tiskárně Uniprint Rychnov nad Kněžnou) je výsledkem dlouhodobé poctivé práce mladého nadšeného amatérského pracovníka bez vysokoškolského vzdělání v oboru historie Jiřího Václavíka. Je členěna logicky, má bohatý poznámkový aparát i seznam použité literatury. V rámci vlastivědných prací regionálního dosahu jde o dílo mimořádné hodnoty nejen pro obyvatele Častolovic, ale má velkou vypovídací a dokladovanou hodnotu také pro široké okolí Rychnovska, Týnišťska, Kostelecka i Třebechovicka. N neposlední řadě je prospěšné i pro obecně kulturní povědomí.
V tomto směru jsou kvalitně zpracované medailonky osobností, spojených s Častolovicemi, jako byli např. Bohuslav Balbín, Josef Dobrovský, František Palacký, Antonín Hudeček, Ladislav Beneš (včetně apologetické poznámky), a z novodobých např. olympionik Josef Matoušek. Objevně je tu uveden také stručná stať o principálce slavné Zöllnerovy společnosti Elišky Zöllnerové a pro čtenáře neočekávaně i o generálplukovníkovi Vladimíru Jankovi (údaje o něm najde čtenář v části Hřbitovy). Autor věnuje velkou pozornost historii i majitelům častolovického panství, zámku i parku, píše např. o technické památce náhonu Alba, o stavbě dráhy, řemeslech (zvláštní kapitolky jsou o mlynářství a pivovarnictví) i o odrazu válečných konfliktů. Z hlediska současného tu autor snesl množství vypovídajícího materiálu, ať se to týká bytové a průmyslové výstavby, obyvatelstva, obchodu a služeb, školství či zdravotnictví. Ze spolkového života je v této práci nejvíc informací o místním sboru dobrovolných hasičů (autor pracuje v oboru). Z hlediska propagace Častolovic jsou uvedeny i důležité poznámky o exteriérových plastikách Vladimíra Peška „Ryba“ v parčíku u nové kruhové křižovatky a „Cyklista“, „Vážka“, Čáp“ v zámeckém parku. Mimořádně vysokou vypovídací hodnotu, a to nejen pro městys Častolovice, mají v kapitole Církevní stavby rozsáhlejší informace o kapli svatého Václava s přilehlým barokním špitálem a následném zničení.
Tato část demonstruje i v celočeském kontextu komunistickou zhůvěřilost (cituji: Kaple dále chátrala až do doby, kdy bylo rozhodnuto o jejím zbourání. Její odstřel provedl 25. dubna 1975 Ingstav. Následně s úpravou křižovatky a stavbou nového mostu dochází k nejdrastičtějšímu zásahu do historického jádra Častolovic. Zaniká panský dům, špitál, kaple svatého Václava, pálenka i panské zahrady).
Václavíkova práce Častolovice je ve svém zaměření a provedení dílem kvalitním a pro propagaci české kultury v daném regionu nezastupitelným. V širokém okolí takovouto novou práci nemá žádná obec ani městys.
Josef Krám
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.