sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Jonas Czesany: Bez názvu I, 4765 Kč
© Zdroj: 100ks.czUdělejte místo umění, vybízí platforma 100ks a nabízí tvorbu od českých umělců přehledně a dostupně

ČR: Projekt 100ks nabízí kurátorovaný výběr autorských tisků v muzejní kvalitě od současných umělců a umělkyň v limitovaných řadách po sto kusech. Cílem je podle zakladatele Jakuba Svobody přinést umění na stěny českých domácností. Chcete mít doma české umění? Spolehněte se na odborníky a vyberte si z nabídky na 100ks.cz. Za jejich kvalitu ručí špičkoví kurátoři, kteří je zároveň sdružují do tematických sérií. Projekt 100ks tak představuje aktuální a přehledný výběr toho nejzajímavější od mladých českých výtvarníků a výtvarnic pojatý tak, aby byl dostupný a srozumitelný.

Autor článku: 
Alžběta Trusinová

Současné české umění nebylo nikdy dostupnější

Podle zakladatele 100ks Jakuba Svobody je cílem projektu umožnit všem, kteří doma nechtějí mít ani holé zdi, ani generické reprodukce z řetězců s nábytkem, aby si mohli pořídit skutečné umění. „Projekt vzešel z mé vlastní potřeby. Chtěl jsem si domů pořídit současné umění, ale zjistil jsem, že se jedná o komplikovanou disciplínu. Na uměleckém trhu jsem se předtím nepohyboval, a tak jsem musel strávit spoustu času rešeršemi, abych zjistil, jak vše funguje.” Trh s uměním je podle něj nepřehledný, roztříštěný a uzavřený. Proto se rozhodl ušetřit dalším zájemcům hodiny rešerší, s pomocí odborníka vytipovat skutečné umění a díla pak zpřístupnit v podobě autorských tisků, které nabízí v cenovém rozpětí od 2770 Kč do 7000 Kč.

Pečlivě vybraná díla a přehledné série

Díla, která najdete v nabídce, jsou přehledně řazena do tematických sérií. První tři vybral přední odborník na výtvarné umění, teoretik a kritik, kurátor a kunsthistorik Petr Vaňous. Série s názvem Figurace obsahuje 6 různých zobrazení člověka od 6 umělců. V edici Krajina se nachází 8 svěžích zachycení krajiny v nejrůznějších podobách. Nový jazyk malby pak dává prostor abstraktnější a méně uchopitelnějším dílům, která mají potenciál zaujmout zdaleka nejen odborníky. Aktuálně je v nabídce 22 děl od 21 umělců a umělkyň a každé dílo je dostupné v počtu 100 kusů, jak napovídá název platformy.

V následujících měsících je v plánu přidávat jednu novou tematickou sérii měsíčně.

Tisky jako z muzea

Na webu 100ks.cz můžete pořídit dostupné tisky, ale i originál. Autorských tisků vzniklo od každého díla sto a všechny jsou podepsané autory a očíslované. Vytištěné jsou pigmentovými inkousty ve špičkové muzejní kvalitě na 100% bavlněný papír a mají světlostálost garantovanou 100 let. Pořídit je můžete v tubusu nebo již zarámované v jednoduchém černém rámu, chráněné plexisklem s UV ochranou v galerijním standardu.

Udělejte místo umění a pořiďte si domů limitovaný a podepsaný tisk.

O 100ks

Projekt založil Jakub Svoboda v roce 2021. Cílem je nabízet kurátorovaný výběr současného umění v dostupné formě autorských tisků v nákladu 100 kusů. 100ks investičně podpořila skupina Miton. Více na 100ks.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023