středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Jonas Czesany: Bez názvu I, 4765 Kč
© Zdroj: 100ks.czUdělejte místo umění, vybízí platforma 100ks a nabízí tvorbu od českých umělců přehledně a dostupně

ČR: Projekt 100ks nabízí kurátorovaný výběr autorských tisků v muzejní kvalitě od současných umělců a umělkyň v limitovaných řadách po sto kusech. Cílem je podle zakladatele Jakuba Svobody přinést umění na stěny českých domácností. Chcete mít doma české umění? Spolehněte se na odborníky a vyberte si z nabídky na 100ks.cz. Za jejich kvalitu ručí špičkoví kurátoři, kteří je zároveň sdružují do tematických sérií. Projekt 100ks tak představuje aktuální a přehledný výběr toho nejzajímavější od mladých českých výtvarníků a výtvarnic pojatý tak, aby byl dostupný a srozumitelný.

Autor článku: 
Alžběta Trusinová

Současné české umění nebylo nikdy dostupnější

Podle zakladatele 100ks Jakuba Svobody je cílem projektu umožnit všem, kteří doma nechtějí mít ani holé zdi, ani generické reprodukce z řetězců s nábytkem, aby si mohli pořídit skutečné umění. „Projekt vzešel z mé vlastní potřeby. Chtěl jsem si domů pořídit současné umění, ale zjistil jsem, že se jedná o komplikovanou disciplínu. Na uměleckém trhu jsem se předtím nepohyboval, a tak jsem musel strávit spoustu času rešeršemi, abych zjistil, jak vše funguje.” Trh s uměním je podle něj nepřehledný, roztříštěný a uzavřený. Proto se rozhodl ušetřit dalším zájemcům hodiny rešerší, s pomocí odborníka vytipovat skutečné umění a díla pak zpřístupnit v podobě autorských tisků, které nabízí v cenovém rozpětí od 2770 Kč do 7000 Kč.

Pečlivě vybraná díla a přehledné série

Díla, která najdete v nabídce, jsou přehledně řazena do tematických sérií. První tři vybral přední odborník na výtvarné umění, teoretik a kritik, kurátor a kunsthistorik Petr Vaňous. Série s názvem Figurace obsahuje 6 různých zobrazení člověka od 6 umělců. V edici Krajina se nachází 8 svěžích zachycení krajiny v nejrůznějších podobách. Nový jazyk malby pak dává prostor abstraktnější a méně uchopitelnějším dílům, která mají potenciál zaujmout zdaleka nejen odborníky. Aktuálně je v nabídce 22 děl od 21 umělců a umělkyň a každé dílo je dostupné v počtu 100 kusů, jak napovídá název platformy.

V následujících měsících je v plánu přidávat jednu novou tematickou sérii měsíčně.

Tisky jako z muzea

Na webu 100ks.cz můžete pořídit dostupné tisky, ale i originál. Autorských tisků vzniklo od každého díla sto a všechny jsou podepsané autory a očíslované. Vytištěné jsou pigmentovými inkousty ve špičkové muzejní kvalitě na 100% bavlněný papír a mají světlostálost garantovanou 100 let. Pořídit je můžete v tubusu nebo již zarámované v jednoduchém černém rámu, chráněné plexisklem s UV ochranou v galerijním standardu.

Udělejte místo umění a pořiďte si domů limitovaný a podepsaný tisk.

O 100ks

Projekt založil Jakub Svoboda v roce 2021. Cílem je nabízet kurátorovaný výběr současného umění v dostupné formě autorských tisků v nákladu 100 kusů. 100ks investičně podpořila skupina Miton. Více na 100ks.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2022