PRAHA: KovnaFest a jeho desátý ročník se letos odehraje ve dvou dnech na dvou mimořádných místech. V pátek 15. listopadu se program festivalu bude konat v národní kulturní památce, Staré čistírně odpadních vod v Bubenči, a v sobotu 16. listopadu se ve speciálním koncertu představí Current 93 v kostele sv. Šimona a Judy.
Po osmnácti letech se do Prahy vrací Current 93 (UK), legendární britská kapela známá pro své nádherné temné kompozice naplněné mysticismem a fantazií. Jejich magický post-apokalyptický folk rozezní Kostel sv. Šimona a Judy. Festival letos nabídne také vystoupení Kristofa Hahna, letitého člena legendární kapely Swans, který o své hudební kariéře promluví i v rámci festivalové konference. Další panelová diskuse spojí odborníky, hudební novináře a organizátory festivalů z Polska, Německa, Slovenska a České republiky, kteří se zaměří na rozdíly ve výchozích pozicích organizátorů kulturních eventů a umělců mezi západní a východní Evropou a na specifika regionální experimentální a DIY hudební scény. O hlasitou frekvenční lázeň se postará zcela čerstvý free jazzový projekt Yexxen (AR, CA, UK), který se poprvé představil na posledním ročníku festivalu Al’arme (2024). Nebudou chybět ani zástupci české scény, např. producent hluku Tomáš Vtípil.
Akce je postavena na ideji propojování zdánlivě nesourodých oblastí rozmanitého hudebního světa, různých hudebních generací a uměleckých přístupů. Značnou část své pozornosti zaměřuje na hledání nového zvuku, zejména mezi mladými a talentovanými umělci, kteří se svou tvorbou dosud nedostali do povědomí širší veřejnosti. Festival spojuje etablované i začínající umělce a performery, zvukové experimenty, folklor, soudobou hudbu, noise, jazz a rap. Některé z těchto prvků budou představeny v neortodoxním a pečlivě kurátorovaném mixu. Unikátní formát festivalu spočívá v tom, že hudebníci vystupují v kratších, intenzivnějších setech, což zajišťuje, že program plyne svižně a udržuje diváky v napětí, bez ohledu na to, který z žánrů a přístupů se právě odehrává na pódiu. Spoluorganizátory festivalu jsou Music Press Production s.r.o. a StörDienst z.s.
Vystupující:
CURRENT 93 (UK)
KRISTOF HAHN (DE)
STŘED SVĚTA (CZ)
TOMÁŠ VTÍPIL (CZ)
GONZO M & MADA DUDI (DE)
IHIH (PL)
FLUSH BUTTONS (CZ)
YEXXEN (AR, CA, UK)
REK (CZ)
DJ WINDOW_CLEANER (CZ)
Premiéra filmu:
KATEŘINA DUDOVÁ (CZ) - Život jedna báseň, není peříčko (2024)
Konference:
Na téma avantgarda, undergroundová scéna a DIY hudba se speciálními hosty.
KovnaFest 2024
15. a 16. 11. 2024, Praha
Stará čistírna odpadních vod, Bubeneč - https://staracistirna.cz/
Kostel sv. Šimona a Judy - https://www.fok.cz/cs/kostel-sv-simona-judy
Web festivalu:
https://kovnafest.org/
Kompletní program festivalu:
https://goout.net/cs/kovnafest-2024/szkinjx
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.