PRAHA: Snadná a bezpečná digitální komunikace se státem i v knihovnách
Kterou identitu občana si vybrat? Jak pracovat s Portálem občana? K čemu slouží datová schránka? Jaké nástrahy číhají v online světě, a jak se jim bránit? Odpovědi na tyto a další otázky týkající se služeb českého e-governmentu zazní v knihovnách během Týdne pro Digitální Česko (18. - 24. 11. 2024).
Hned několik poboček Městské knihovny v Praze se zapojí do 3. ročníku největší vzdělávací akce v oblasti digitálních služeb státu. Přednášky a kurzy nabídnou základní informace o online službách veřejné správy nebo praktické návody, jak se vyhnout bezpečnostním nástrahám, na které mohou uživatelé internetu narazit. Kromě toho jsou připraveny speciální digitální poradny a semináře zaměřené na online komunikaci se státem a bezpečnost ve virtuálním prostoru.
K online prostředí je dobré mít respekt, ale není třeba se ho obávat. „Nabídnout bezpečné místo, kde si digitální služby státu mohu vyzkoušet, popovídat si o nich a pak se rozhodnout, zda zůstanu u papíru, nebo přejdu do digitálu. To je důvod, proč se knihovny připojují do osvětových aktivit Digitálního Česka,“ vysvětluje Ondřej Hudeček, metodik Městské knihovny v Praze. „Určitě to není naposledy. Téma digitálních služeb státu a samospráv bude v knihovnách dobře viditelné i v příštím roce, kdy se zaměříme i na využití nástrojů e-governmentu (např. eDokladů) ve službách knihovny,“ slibuje Hudeček.
Přednášky, semináře a workshopy připravené v rámci programu Týdne pro Digitální Česko proběhnou zdarma. V některých případech je nutná rezervace místa. Více informací o programu na stránce: https://www.mlp.cz/cz/novinky/2915-tyden-pro-digitalni-cesko/
„Knihovny jsou vnímány jako důvěryhodné a bezpečné místo. Rádi bychom toto vnímání přenesli i na digitální služby státu, které nemusí být přijímány vždy kladně, a ukázali, že tyto služby mohou velmi usnadnit život,“ říká Kamila Plisková, národní koordinátorka iniciativy knihovny.digital. „Zejména pro občanky a občany malých obcí může být digitální návštěva úřadu velkou pomocí. A právě knihovny mohou být místem, kde se lidé seznámí s dostupnými službami,“ doplňuje Plisková. Kromě Prahy se k Týdnu pro Digitální Česko připojuje více než dvacítka dalších knihoven po celé České republice.
Knihovny doporučují: vzdělávací portál https://osveta.gov.cz/, kde jsou umístěna vzdělávací videa seznamující veřejnost srozumitelnou formou s používáním Portálu občana, možnostech datové schránky, nebo různých variantách prokazování totožnosti pomocí digitální identity občana.
Více o Týdnu pro Digitální Česko na https://budoucnostjedigitalni.gov.cz/
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.