ČR-OLOMOUC: Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravuje na 7. prosince slavnostní benefiční koncert. Připomene jím významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Adventní koncert zazní v podání špičkového hudebního souboru Trio Martinů a Moravská filharmonie ho divákům zprostředkuje živě díky online přenosu přímo z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, dobrovolné příspěvky od posluchačů poplynou na podporu projektů Charity Česká republika. Záštitu nad koncertem převzal Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita moravský.
Benefiční adventní koncert Tria Martinů se bude konat 7. prosince 2020 v překrásných prostorách Arcibiskupského paláce. Živý přenos mohou diváci sledovat od 19 h přes Facebook a webové stránky Moravské filharmonie Olomouc. Na youtube kanálu Moravské filharmonie pak bude k dispozici videozáznam koncertu.
„Pravidelné koncerty pro veřejnost začal ve slavnostním sále pořádat žák slavného Beethovena kardinál Rudolf Jan. Mám radost, že z tohoto místa může i za coronavirového omezení znít k mnoha posluchačům krásná hudba. Všem přeji, aby pozitivně naladěni krásou byli i zdravotně odolnější,“ dodává k připravovanému koncertu olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Podrobný program Benefičního adventního koncertu Tria Martinů:
Ludwig van Beethoven: Klavírní trio c moll op. 1 č. 3
Bohuslav Martinů: Klavírní trio č. 2 d moll H. 327
Antonín Dvořák: Klavírní trio f moll op. 65
Účinkují:
Trio Martinů
Pavel Šafařík – housle
Jaroslav Matějka – violoncello
Petr Jiříkovský – klavír
Více informací o Triu Martinů:
Trio Martinů patří ke špičkovým českým komorním souborům, má v repertoáru klasická i soudobá díla, letos slaví 30. výročí od svého založení. Pravidelně koncertuje v Evropě – Velká Británie, Holandsko, Česká republika. Angažováno je rovněž v zámoří – Jižní Korea, Japonsko, Kanada, USA. Z řady CD Tria Martinů vyniká záznam Beethovenova Trojkoncertu s FOK a kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů. Všichni členové Tria Martinů vystupují též jako sólisté, Petr Jiříkovský působí také jako pedagog a dirigent.
Více informací o Moravské filharmonii Olomouc
Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár: věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.
Slavnostní sál (Slavnostní dvorana) byl opatřen bohatou štukovou výzdobou po požáru v roce 1904. Obnovu sálu realizovala přední štukatérská firma olomouckého sochaře, štukatéra a medailéra Josefa Hladíka. V čele sálu se ve štukovém rámu nachází obraz představující olomouckého arcibiskupa a kardinála Rudolfa Jana Habsburského (1819-1831), který se zasloužil o rozvoj kultury a vzdělanosti v Olomouci (obnovení olomoucké univerzity, vybudování městského divadla, zřízení městských sadů, založení dnešních Vítkovických železáren). Pohřbený je v kapucínské hrobce ve Vídni, srdce však je uloženo v dómské kryptě v Olomouci. Kardinál Rudolf Jan miloval hudbu, od dětství hrál na piano a komponoval. Byl žákem a později mecenášem slavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena. V arcibiskupské rezidenci zavedl pravidelné koncerty pro veřejnost.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.