ČESKÉ BUDĚJOVICE: Pohodu, zábavu, zážitky, možnosti oddechu a relaxace každému podle jeho gusta, aktivní i více či méně pasivní. K tomu skvělé gurmánské zážitky a atraktivní přehlídku památek. To vše nabídne svým návštěvníkům letošní třetí ročník nejvýznamnějšího jihočeského veletrhu cestovního ruchu Travelfest 2019.
Festival začíná v pátek 26. a potrvá do neděle 28. dubna v prostorách pavilonů T1, T2 a Z v areálu českobudějovického výstaviště.
„Třetí ročník se koná v duchu strategie Jižní Čechy pohodové se zaměřením na život v památkách. Souběžně s třídenním Travelfestem, zaměřeným na dovolenou, cestování a volný čas, bude výstavní areál hostit Gastrofest Jaro 2019. Travelfest tak letos ponese podtitul Travel♥Gastro, Veletrh bude koncipován tak, že například u prezentace Turistické oblasti Třeboňsko bude možné ochutnat třeboňského kapra. Své lokální pochoutky budou podobně nabízet i další oblasti,“ uvedla manažerka veletrhu Klára Kaštylová.
Veletrh seznámí návštěvníky s nabídkou a možnostmi využití volného času, a to nejen v jižních Čechách. Na své si zde přijde každý, kdo si chce užít kultury, trochu si zamlsat, zasportovat nebo si oddechnout třeba na venkově? Zde se dozví, jak na to.
Oběma akcím, Tedy Travelfestu a Gastrofestu, bude ve dnech 25. a 26. dubna předcházet odborná konference Travelcon 2019. Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR), která je hlavním organizátorem veletrhu, tak v Českých Budějovicích představí, nejdříve odborníkům a pak i široké veřejnosti, nejen nové produkty a aktuální nabídku turismu v regionu, ale podrobně také pokračující přeshraniční projekt „Památky žijí“.
Památky žijí
„Vedle klasické nabídky turistických možností regionu, obsahově tradičně zacílené na celé návštěvnické spektrum, bude mít na Travelfestu 2019 své významné místo prezentace pokračujícího přeshraničního projektu Památky žijí, na němž se společně podílejí na české straně Jihočeská Silva Nortica jako vedoucí partner, Jihočeská centrála cestovního ruchu, Národní památkový ústav, Vysočina Tourism, na rakouské straně pak Destination Waldviertel a Mühlviertel Marken jako strategický partner,“ zdůraznil ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.
Hlavní myšlenkou a tématem projektu Památky žijí, je představit méně známá historická místa a podpořit vzájemnou spolupráci například při konání kulturních akcí na těchto památkách. Cílem zvýšení počtu návštěvníků v památkách a zvýšení počtu přenocování v projektovém regionu. „Vytvořením přeshraničních tematických stezek, například od hradu k hradu, budou památky obou zemí propojeny do jednoho turistického produktu a propagovány. Tyto stezky povedou k většímu množství delších návštěv a přenocování,“ doplnila Kaštylová.
V pavilonu T1 se veřejnost může těšit na prezentaci turistických oblastí a cílů z celé České republiky i ze zahraničí a program plný zábavy pro celé rodiny. Odpočinout si návštěvníci mohou v relax zóně. Doprovodný program obohatí mimo jiné „živá“ hudba, známé osobnosti, nebo soutěže o hodnotné ceny.
Zdroj a další informace ZDE
Více informací lze nalézt také na www.travelfest.cz a www.travelcon.cz
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.