pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Ilustrační snímek
© NetwIN production



Tradiční divadelní festival Jiráskův Hronov láká na řadu seminářů s divadelními odborníky

HRONOV: Již po 92. se v polovině léta uskuteční hojně navštěvovaný tradiční divadelní festival Jiráskův Hronov. Kromě bohatého programu festival každoročně nabízí nejen pro herce a další „divadelní dělníky“, ale i pro veřejnost semináře, které jsou vedeny předními divadelními odborníky. Zaměřují se na hlas, řeč, pohyb, loutky, světlo, spolupráci mezi hercem a režisérem či například na základy divadla.

od 29.07.2022 do 06.08.2022
Autor článku: 
Robin Suchánek /jal

Poslední červencový víkend a následující srpnový týden tradičně patří přednímu divadelnímu festivalu Jiráskův Hronov, na který každoročně zavítá desetitisíce lidí. I letos se kromě bohatého divadelního a hudebního programu v rámci festivalu uskuteční řada seminářů s divadelními odborníky.

Lektoři jednotlivých seminářů jsou vyhledávaní profesionálové ve svém oboru a zároveň většinou učí na DAMU nebo na JAMU.

„Rád bych pozval například na seminář vedený uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče Janem Holcem, který se zaměří na spolupráci mezi hercem a režisérem. Semináře nejsou však zaměřené pouze na herectví. Například seminář herecké abecedy dramaturga Městského divadla Brno Miroslava Ondry je určen pro začátečníky a pro lidi, kteří se chtějí naučit základy nejen divadla, ale obecně veřejného vystupování. To se může hodit i v běžném životě,“ říká programový ředitel festivalu Jan Julínek.

V rámci festivalu nebude chybět ani seminář pracující s loutkami pod vedením herce prestižního divadla Alfa Plzeň Josefa Jelínka. Náplní tohoto semináře bude věnovat se divadelní animaci, seznámení se s pojmem „loutka“ jako divadelním objektem i subjektem. Seminaristé si zde budou moci vyrobit vlastní „loutku“, vlastní představení, ale jak říká lektor Josef Jelínek, hlavně se zájemci naučí budovat vztah k loutce jako k rovnocennému jevištnímu partnerovi, ba dokonce snad i důležitějšímu, než jsme my sami.

„Velmi oblíbené bývají semináře zaměřené na hlas a řeč lektorky Evy Spoustové, která je vyhledávaná pro spolupráci mnoha profesionálními divadly i dabingovými studii po celé zemi,“ láká programový ředitel Julínek.

Na Jiráskově Hronově své místo mají i lidé, kteří nechtějí hrát. Na semináři „Světlo a Tma“ pod vedením light designéra Martina Špetlíka se seminaristé budou učit o fenoménech světla a tmy a o všem mezi tím. Dílna je určena nejen osvětlovačům, ale i scénografům, režisérům či hercům – zkrátka všem, kteří si už všimli, jak důležitá a zásadní je v divadle práce se světlem. Nepůjde zdaleka jen o technický seminář, tématem dílny bude především světlo jako nástroj výtvarníka. Zájemci se dozví něco o kabelech, žárovkách a čočkách, ale především se budou zabývat intenzitou, úhlem a barvou světla. Martin Špetlík vytvořil více než sto světelných designů pro české i zahraniční projekty – od alternativních tanečních představení přes klasické činohry až po mohutné muzikály a opery. Své si odsvítil v Americe, Africe, Asii i v Evropě.

Ani na rodiny s dětmi festival Jiráskův Hronov nezapomíná. Rodiče mohou přihlásit své dítě do „Dětského semináře“, vedeného velmi oblíbenou lektorkou Evou Sukovou, a rodiče tak mohou mít volné dopoledne pro výlety po okolí a projít si například Adršpach, Náchod či Broumovské stěny.

Semináře probíhají od soboty 30. července do soboty 6. srpna 2022 vždy od 9 do 13hod. Příjezd do Hronova se očekává v předvečer zahájení festivalu Jiráskův Hronov, tedy v pátek 29. července 2022, kdy proběhne prezentace seminaristů a úvodní setkání s lektory.

Cena semináře je 2000 Kč. Kdo se přihlásí do semináře, může si objednat speciální permanentku na celý hlavní i doprovodný program (celkem 8 dnů) za speciální cenu pro seminaristy 1000 Kč. Spaní během festivalu si zájemci mohou vybrat z několika variant, včetně noclehů zdarma na karimatce v ZŠ nebo ve stanovém městečku. Lze si rovněž objednat stravu v hronovské školní jídelně.

Semináře a dílny jsou určeny zájemcům od 15 let (dětský seminář od 5 do 12 let). Osoby mladší 18 let musí do Hronova přivézt písemný souhlas rodičů na formuláři, který jim bude zaslán. Do seminářů se mohou zájemci hlásit nejpozději do 10. 7. 2022. Přihlášky a více informací na www.jiraskuvhronov.info/seminare.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024