čtvrtek
7. července 2022
svátek slaví Bohuslava
Ilustrační snímek
© NetwIN productionTradiční divadelní festival Jiráskův Hronov láká na řadu seminářů s divadelními odborníky

HRONOV: Již po 92. se v polovině léta uskuteční hojně navštěvovaný tradiční divadelní festival Jiráskův Hronov. Kromě bohatého programu festival každoročně nabízí nejen pro herce a další „divadelní dělníky“, ale i pro veřejnost semináře, které jsou vedeny předními divadelními odborníky. Zaměřují se na hlas, řeč, pohyb, loutky, světlo, spolupráci mezi hercem a režisérem či například na základy divadla.

od 29.07.2022 do 06.08.2022
Autor článku: 
Robin Suchánek /jal

Poslední červencový víkend a následující srpnový týden tradičně patří přednímu divadelnímu festivalu Jiráskův Hronov, na který každoročně zavítá desetitisíce lidí. I letos se kromě bohatého divadelního a hudebního programu v rámci festivalu uskuteční řada seminářů s divadelními odborníky.

Lektoři jednotlivých seminářů jsou vyhledávaní profesionálové ve svém oboru a zároveň většinou učí na DAMU nebo na JAMU.

„Rád bych pozval například na seminář vedený uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče Janem Holcem, který se zaměří na spolupráci mezi hercem a režisérem. Semináře nejsou však zaměřené pouze na herectví. Například seminář herecké abecedy dramaturga Městského divadla Brno Miroslava Ondry je určen pro začátečníky a pro lidi, kteří se chtějí naučit základy nejen divadla, ale obecně veřejného vystupování. To se může hodit i v běžném životě,“ říká programový ředitel festivalu Jan Julínek.

V rámci festivalu nebude chybět ani seminář pracující s loutkami pod vedením herce prestižního divadla Alfa Plzeň Josefa Jelínka. Náplní tohoto semináře bude věnovat se divadelní animaci, seznámení se s pojmem „loutka“ jako divadelním objektem i subjektem. Seminaristé si zde budou moci vyrobit vlastní „loutku“, vlastní představení, ale jak říká lektor Josef Jelínek, hlavně se zájemci naučí budovat vztah k loutce jako k rovnocennému jevištnímu partnerovi, ba dokonce snad i důležitějšímu, než jsme my sami.

„Velmi oblíbené bývají semináře zaměřené na hlas a řeč lektorky Evy Spoustové, která je vyhledávaná pro spolupráci mnoha profesionálními divadly i dabingovými studii po celé zemi,“ láká programový ředitel Julínek.

Na Jiráskově Hronově své místo mají i lidé, kteří nechtějí hrát. Na semináři „Světlo a Tma“ pod vedením light designéra Martina Špetlíka se seminaristé budou učit o fenoménech světla a tmy a o všem mezi tím. Dílna je určena nejen osvětlovačům, ale i scénografům, režisérům či hercům – zkrátka všem, kteří si už všimli, jak důležitá a zásadní je v divadle práce se světlem. Nepůjde zdaleka jen o technický seminář, tématem dílny bude především světlo jako nástroj výtvarníka. Zájemci se dozví něco o kabelech, žárovkách a čočkách, ale především se budou zabývat intenzitou, úhlem a barvou světla. Martin Špetlík vytvořil více než sto světelných designů pro české i zahraniční projekty – od alternativních tanečních představení přes klasické činohry až po mohutné muzikály a opery. Své si odsvítil v Americe, Africe, Asii i v Evropě.

Ani na rodiny s dětmi festival Jiráskův Hronov nezapomíná. Rodiče mohou přihlásit své dítě do „Dětského semináře“, vedeného velmi oblíbenou lektorkou Evou Sukovou, a rodiče tak mohou mít volné dopoledne pro výlety po okolí a projít si například Adršpach, Náchod či Broumovské stěny.

Semináře probíhají od soboty 30. července do soboty 6. srpna 2022 vždy od 9 do 13hod. Příjezd do Hronova se očekává v předvečer zahájení festivalu Jiráskův Hronov, tedy v pátek 29. července 2022, kdy proběhne prezentace seminaristů a úvodní setkání s lektory.

Cena semináře je 2000 Kč. Kdo se přihlásí do semináře, může si objednat speciální permanentku na celý hlavní i doprovodný program (celkem 8 dnů) za speciální cenu pro seminaristy 1000 Kč. Spaní během festivalu si zájemci mohou vybrat z několika variant, včetně noclehů zdarma na karimatce v ZŠ nebo ve stanovém městečku. Lze si rovněž objednat stravu v hronovské školní jídelně.

Semináře a dílny jsou určeny zájemcům od 15 let (dětský seminář od 5 do 12 let). Osoby mladší 18 let musí do Hronova přivézt písemný souhlas rodičů na formuláři, který jim bude zaslán. Do seminářů se mohou zájemci hlásit nejpozději do 10. 7. 2022. Přihlášky a více informací na www.jiraskuvhronov.info/seminare.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.07.2022

BROUMOV: V sobotu 9. 7. 2022 v 16:00 bude v Galerii Dům v broumovském klášteře zahájena výstava Kryštofa Kaplana „Hladkáň“. Termín výstavy: 10. 07. – 28. 8. 2022 od 10:00 do 17:00. V pracích Kryštofa Kaplana se často setkáváme s významovou metaforou elementární fyzikální zákonitosti, postupně se v jeho sochařských objektech objevila i fyzikálně-chemická procesualita. V nejnovějších dílech na současné výstavě, jak ostatně naznačuje její název, hrají důležitou úlohu symboly spojené s lidskou postavou. Jejich organická forma je výsledkem charakteristické plasticity vypovídající o živé expresivní síle.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
06.07.2022

ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.06.2022

PŘÍBOR: Město Příbor a Rodný dům Sigmunda Freuda vyhlašují mezinárodní výtvarnou soutěž ART FREUD 2022. Její čestnou patronkou je Jane McAdam Freud, pravnučka Sigmunda Freuda. Své práce můžete posílat do 31. července 2022.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.07.2022