pondělí
16. září 2024
svátek slaví Ludmila
Ilustrační snímek z dokumentu
© Foto: archiv ČT



Toufarův příběh v novém dokumentu České televize

ČR: Dramatický osud umučeného římskokatolického kněze Josefa Toufara spojený se záhadným pohybem kříže v číhošťském kostele inspiroval scenáristu Miloše Doležala a režiséra Romana Vávru k natočení snímku Jako bychom dnes zemřít měli. Fascinující i provokující dokument vysílá ČT2 v úterý 29. listopadu 2016 v 21 h. Přináší ucelený pohled na jeden lidský příběh i náhled do zákulisí brutálního vyšetřování. 

Autor článku: 
Alžběta Plívová

Tvůrci v něm mimo jiné využili dosud nezveřejněné unikátní záběry StB pořízené den před Toufarovou smrtí.
Toufarova mučednická smrt v roce 1950 zhatila připravovaný zinscenovaný monstrproces, nezastavila však otevřený útok komunistického aparátu proti katolické církvi. Dokument odhaluje nově zjištěná fakta a svědectví, která se váží k osobnosti Toufara, jeho únoscům, mučitelům a dobovému kontextu. Zachycuje také epizody z jeho studentského i kněžského života a pokouší se nahlédnout do jeho úvah o samotném pohybu číhošťského křížku. „Jde o cestu člověka, který se vymkl svému předurčení, vyvzdoroval si cestu ke kněžskému rouchu, svému osudu i jeho nečekanému naplnění,“ zamýšlí se režisér Roman Vávra.

„Máme k dispozici spisové výpovědi z roku 1968, kdy se vlastně celý případ otevřel veřejnosti,“ upozorňuje dramaturg ČT Martin Polák. Hrané scény dokumentu se natáčely přímo v autentickém prostředí v kostele a na faře v Číhošti či v neblaze proslulé věznici v Brně na Cejlu. Další linky tvoří archivní záběry a vzpomínky pamětníků. „Mezi nezajímavější výpovědi patří vyprávění paní Růženy Lebedové, která je jednou z posledních pamětnic a od únosu Josefa Toufara se dodnes stará o kostel v Číhošti,“ doplňuje dramaturg.

Snímek, který vznikl v brněnském studiu ČT v Tvůrčí producentské skupině Patricka Diviše, zachycuje v uzlových bodech Toufarův životní příběh a jeho lidskou otevřenost. Vychází přitom ze stejnojmenné knihy scenáristy Miloše Doležala a jeho nečerstvějšího počinu Krok do tmavé noci. Spolu s režisérem Vávrou se tématu nevěnují poprvé. V dokumentu Mrtvolu sprovoďte ze světa, který ČT uvedla loni na podzim, zachytili úspěšné pátraní po Toufarových ostatcích.“ Náš nový snímek si všímá politických, náboženských, propagandistických i intimních vrstev Toufarova příběhu,“ vysvětluje autor scénáře Miloš Doležal. 

V dokumentu jsou použity také záběry z divadelního představení inspirovaného Toufarovým osudem Zpráva o zázraku. Nechybí ani záznam vzniku jeho figurální sochy, na které od loňského roku pracuje sochař Olbram Zoubek. O tom, že Toufarův příběh je neobyčejně živý, svědčí i zahájení beatifikačního procesu, kterým by měl být kněz z Číhoště prohlášen za blahoslaveného

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024