PŘÍBRAM: 9. března 2023 proběhl druhý benefiční koncert pro Ukrajinu, který společně připravili učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka, žáci ZŠ Bratří Čapků a Ekologické centrum Orlov. Druhý benefiční koncert navázal na akci v loňském roce, která vznikla spontánně po napadení Ukrajiny Ruskem. Nikdo z loňských organizátorů nepočítal s tím, že se uskuteční druhý ročník. Koncert svým vystoupením doplnily i ukrajinské děti, které navštěvují ZŠ Bratří Čapků v Příbrami. Společně s učiteli ze ZUŠ Antonína Dvořáka vystoupily i jejich české spolužačky.
Skladby, které zazněly v podání žáků a učitelů podmanivě dokreslily zvláštní náladu. "Vzdor, strach a skutečnost, že nikdo není schopen pochopit, že se něco takového může stát v 21. století, z prvního koncertu vystřídala letos odhodlanost stát na straně toho, kdo bojuje za svobodu a svou zemi,“ říká Petr Kollert, ředitel ZUŠ Antonína Dvořáka. Interpretace skladeb pedagogy ZUŠ Antonína Dvořáka byly ozdobou celého koncertu.
Ekologické centrum Orlov dlouhodobě podporuje aktivity pro ukrajinské děti a mládež. Dopoledne proběhl v Domě NATURA koncert pro Základní školu Bratří Čapků, která je partnerskou školou. "Vystoupení ukrajinských dětí a jejich spolužáků ukázalo, že hudba spojuje. To je snahou i naší školy, která se zaměřuje na integraci ukrajinských dětí,“ říká Alena Mašiková, ředitelka Základní školy Bratří Čapků v Příbrami.
Ekologické centrum Orlov připravuje pro ukrajinské děti mimoškolní aktivity, pořádá letní tábor. V Domě NATURA probíhá odpolední vzdělávací program v rámci programu Vítej v Česku ve spolupráci se společností yourchange o.p.s. "Koncert se snažil spojit a oslovit všechny lidi, kterým není lhostejný osud druhých. Věříme, že 3. benefiční koncert učitelů ZUŠ Antonína Dvořáka společně s ukrajinskými dětmi uspořádáme již ke svobodné Ukrajině,“ říká Luboš Gardoň, manažer Ekologického centra Orlov
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.