čtvrtek
13. května 2021
svátek slaví Servác
Obálka knihy Klavír vypráví
© Archiv nakladateleTomislav Vašíček / Klavír vypráví

ČR: I v těchto neveselých dnech jsou tu dobré zprávy. Jednou z nich je, že v nakladatelství Jalna právě vyšla knížka Tomislava Vašíčka Klavír vypráví. Vznikla ve spolupráci autora se spolkem České kořeny, ilustracemi ji doplnil a na půvabné dílko i po výtvarné stránce povýšil Josef Stehlík. Tento literárně-hudební opus chce životním nadhledem, laskavým humorem i výtvarným pojetím oslovit zvídavé čtenáře všeho věku.  

Autor článku: 
Martina Fialková

Jakými zákrutami procházel vývoj populární, ale i klasické hudby v Čechách? Jak byl ovlivněn tím světovým? Co pro hudbu znamenaly milníky let 1945, 1968 a také 1989? 

A co do hudby přinese budoucnost? To bylo a bude obsahem řady publikací. Ale vyprávělo vám o tom všem, jak to s odstupem let vidí, či jak o budoucnosti přemýšlí, nějaké piano? 

Zmíněný Bechstein je piano nejen vzdělané, ale také rozumné, a tak při vzpomínání nestaví do středu pozornosti zdaleka jen sebe a "svoji" rodinu, ale vzpomíná s nadhledem a značným přehledem. Přitom nepřestává být laskavým a otevřeným budoucnosti, k níž se upíná s nadějí. Čtenář tak trochu prochází dějinami, jichž je hudba ve všech svých žánrech neodmyslitelnou součástí, a dostane se mu i rozličných úvah nadčasových. Navíc má to piano i značný smysl pro humor. 

Originální zpověď svého klavíru zaznamenal Tomislav Vašíček, jeden ze zakladatelů českého rokenrolu, zapsaný v Praze do rokenrolové síně slávy. A to dokonce dvakrát, podruhé i s celou skupinou Sputnici, jejímž byl zpěvákem a lídrem. Po roce 1968 s rodinou emigroval do rakouské Vídně, kde se později etabloval u společnosti IBM. Přitom však hudba různých žánrů – už zdaleka nejen rokenrol – v celé jeho rodině nadále měla důležité slovo. "Klavírními" ilustracemi knížku vybavil Josef Stehlík, sochař, restaurátor a také karikaturista, žijící ve švýcarské Basileji. Jak autor, tak ilustrátor se stali v minulosti aktéry dokumentů České kořeny, které znají diváci z České televize. Logickým vyústěním byla pak spolupráce s producentem těchto filmů, spolkem České kořeny, i při vydání knížky Klavír vypráví. 

Přivítání knížky spojené s malým koncertem je plánováno v Pianocentru Bechstein v Praze, jakmile to okolnosti dovolí. 

Kniha Klavír vypráví vyšla v nakladatelství Jalna.

Zájemci si ji mohou koupit několika způsoby:

Objednat mailem na adrese spolku České kořeny a tím tak podpořit aktivity spolku. (Cena 250,- Kč + poštovné a balné).
Vyžádat si ji u větších knihkupců.
Zakoupit na adrese nakladatelství Jalna, Mickiewiczova 17, Praha 6 (jalna@jalna.cz).
Objednat on-line v knižním obchodě KOSMAS.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.05.2021

ČR-PRAHA: Vláda dne 10. 5. 2021 na svém jednání schválila návrh ministra kultury Lubomíra Zaorálka pro obnovení kulturního života. Od 17. 5. bude možné pořádat venkovní kulturní akce pro 700 sedících diváků. Nezhorší-li se epidemická situace, od 24. 5. přijde pak další rozvolnění pro kulturní akce. Počet diváků venku se navýší na 1000 sedících diváků a vevnitř bude možné pořádat kulturní představení až pro 500 diváků, rovněž při využití prostor na 50 % a samozřejmě stále za přísných hygienických podmínek s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest a využití kapacity prostor maximálně 50 % (jak venku, tak vevnitř). V příloze si vám zároveň dovolujeme poslat plán rozvolnění kultury pro další týdny a prázdninové měsíce, na kterém jsme se domluvili s ministrem zdravotnictví, jeho týmem a zástupci kulturní obce.

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
11.05.2021

PLZEŇ: Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění sídlící ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU opět zahajují svůj provoz. Po více než půlroční pauze netrpělivě očekávají první návštěvníky, na které se velmi těší a pro které prodloužily již instalované výstavy či připravily nové. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.05.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Východní Čechy jsou krajem mnoha slavných spisovatelů. Mezi nimi má mimořádné postavení jméno Čapek. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta na gymnázium do Hradce Králové. Tato mladická zkušenost byla pro něj zásadní. O Čapkově spojení s Hradcem se ale moc nemluví. Změnit by to měla atraktivní publikace, která toto téma přiblíží jak místním, tak návštěvníkům města.

Královéhradecký kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Nepřehlédněte
12.05.2021