PRAHA: Pevnost a síla – dvě vlastnosti, které se paradoxně nejlépe projevují v harmonii s křehkostí a citlivostí. Designéři Dávid Valovič a Šimon Valovič poukazují na podstatu tohoto souladu v projektu Wavy x Faro. Na Designbloku 2024 společně představí nadčasové exteriérové a interiérové doplňky a nábytek. Odprezentují propojení techniky extrudování masivní keramiky s citlivým, detailním pozorováním okolního světa a tvůrčím experimentem.
Wavy x Faro jsou dvě sady multifunkčních keramických produktů, které vznikají jednou technikou extrudování, přičemž výrobní proces umožňuje vznik nezaměnitelných forem. Za Dávidovými návrhy květináčů Wavy Planters, které jsou modulární a vhodné pro různé druhy rostlin, stál přirozený pohyb rostlin za světlem. Vyniknou jak v interiéru, tak v exteriéru. Wavy Planters nepotřebují misku pod květináč a jsou plně funkční v jednom kuse, což umožňuje praktičtější zalévání. Varianta s přihrádkami umožňuje oddělené pěstování více druhů rostlin v jednom květináči. Wavy Planters se hodí kamkoli a dokážou přinést hravost a citlivost do jakéhokoli prostoru. Díky síle a trvanlivosti jejich materiálu vydrží mnoho let.
Barevnost a motivy tradičních portugalských kachliček azulejos inspirovaly Šimona k jejich transformaci do funkčního a odolného nábytku, vhodného jak do interiéru, tak do exteriéru. Kolekce Faro nabízí stylové taburety a stolky, které fungují samostatně ale i jako set. Základ každého kusu nábytku tvoří extrudovaná část, na které lze pohodlně sedět, nebo na ni umístit barevnou skleněnou desku a proměnit ji na stolek. Jsou vhodné do podniků, kaváren, restaurací, studií, loungi, ale také do bytových prostor, na balkony, terasy a kamkoli, kde je žádaný čerstvý závan oceánu z portugalského Faro.
Hravý balanc síly a citlivosti dvou unikátních projektů, vytvořených jednou technikou – Wavy x Faro, bude odprezentovaný na vernisáži v pátek 4. 10. v 18.00 hod. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Designérské duo všechny srdečně zve na oslavu vzájemné spolupráce s dětským šampaňským v obklopení keramiky! Produkty Wavy x Faro budou pro veřejnost k vidění a posezení v Openstudiu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze během celého trvání Designbloku 2024. Každý den od středy 2. 10. 2024 do soboty 5. 10. v čase od 10.00 do 21.00 a v neděli 6. 10. od 10.00 do 19.00.
O designérech:
Dávid Valovič
Dávid Valovič je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře. Dlouhodobě se věnuje experimentování s materiály, jako jsou keramika, sádra, sklo a porcelán. Jeho tvorba byla součástí prestižních výstav a ocenění, včetně vítězství v kategorii produktový design na Diploma Selection Designbloku 2021 – projekt „What Are You Standing On?”, který je trvale umístěn v Chancery House v Londýně. Dávidova díla vynikají inovativním přístupem k výrobě, vyprávěním příběhů a detailním pozorováním okolního světa. Rád nechává vyniknout materiál v jeho přirozené podobě. Na Designblok 2024 se vrací společně se svým bratrem Šimonem, kde představí sérii produktů Wavy x Faro.
Šimon Valovič
Šimon Valovič je studentem ateliéru Produktového designu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V designérské praxi se zaměřuje na praktická, estetická a zejména funkční řešení. Rád pracuje s materiály, které má zrovna k dispozici, a jeho cílem je čím dál více propojovat upcyklaci s produkty každodenního využití. Ve své tvorbě se věnuje také práci se sklem, litinou, keramikou a výrobou šperků. Jeho projekt Faro vznikl jako součást bakalářské práce během pobytu v Portugalsku a spojuje místní kulturu s funkčním designem. Na Designbloku svou práci představí poprvé.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.