PRAHA: Platforma Temporary Collective vlétla do podzimu s energií, úspěchy i novými projekty. Choreografka a tanečnice Tereza Ondrová se dostala do nejužší nominace Cen Thálie 2024 v kategorii Alternativní divadlo se svým tanečním sólem GEO. Kolektiv se rozhodl přesunout z divadla PONEC do Paláce Akropolis a společně s tímto přesunem přichází i s novým formátem svých performance večerů. Diváci se mohou těšit na tzv. Temporary Clubbing, který v sobě spojuje párty a taneční performance. První večer tohoto formátu se uskuteční 19. listopadu v žižkovské Akropoli a spojí se v něm premiéra tanečního sóla Terezy Ondrové Last Dance a ARK Rave Session Connora Schumachera.
U Temporary Collective se v posledních měsících událo hned několik zásadních změn. Odchodem z divadla PONEC, které bylo nejen pro platformu, ale i pro samotnou Terezu Ondrovou dlouhá léta “domovskou scénou”, přišla otázka, jakou cestou se má kolektiv dále rozvíjet. Středem pozornosti se staly zahraniční spolupráce, výjezdy do Evropy i za oceán, hledání rezidenčních a jiných partnerů nebo také nový způsob tvorby.
Jedním z partnerů se stal Palác Akropolis, ve kterém chtějí Temporary Collective rozvíjet konkrétní žánr pojmenovaný Temporary Clubbing. O co jde, se ukáže v žižkovské Akropoli 19. listopadu. Prostor, který je spojován s hudebními a divadelními událostmi, se v podání Terezy Ondrové a Connora Schumachera stane i prostorem pro současný tanec. Diváci ovšem nebudou nečinně sedět a pozorovat tanečníky, sami budou mít možnost si tanec prožít na vlastní kůži. V rámci večera budou uvedeny hned dvě události.
V první části uvede Tereza Ondrová premiéru svého tanečního sóla Last Dance. Diváci se v jeho průběhu mohou pohybovat volně po prostoru, sledovat tanec z jakékoliv vzdálenosti, z jakýchkoliv úhlů pohledu. Tereza Ondrová ve svém novém tanečním díle opět pracuje se svou klíčovou taneční sílou, a tou je schopnost věnovat zásadní pozornost detailu a zvýraznit i drobná gesta. Půjde o intimní a minimalistické sólo, které zpřítomňuje otázky: Jak se tančí s někým, kdo odešel? Jak překonat ztrátu? Ztrátu někoho blízkého? Nebo ztrátu ideálu? Nebo vize budoucnosti?
Na Last Dance naváže kolektivní taneční část, řízená multidisciplinární rave party pod vedením Connora Schumachera. Zatímco v první části večera Temporary Clubbingu bude parket patřit tanečnímu rituálu Terezy Ondrové, v té druhé se stanou jádrem tanečního parketu sami návštěvníci! Schumacherova láska k tanci a ravingu, zejména pak k progresivní queer rave scéně, je to, co chce zprostředkovat svou ARK Rave Session v pražské Akropoli. Schumacher zastává názor, že společnost by byla lepší, kdyby lidé tančili každý den, neboť fyzická aktivita má vliv i na mentální dovednosti. S Temporary Collective jej pak spojuje také zájem o participativní taneční divadlo a touha po inkluzivní praxi, queerness a LGBTQIA+ témata.
Svou tvorbu Temporary Collective představí nejen pražskému publiku. Oceňované taneční sólo GEO Terezy Ondrové bude uvedeno 12. a 13. listopadu v rámci programu prestižního Biennale Cinars 2024 v kanadském Montrealu, které je zaměřeno na přehlídku děl v oboru scénického umění i networking. Temporary Collective tak navazuje na srpnové a zářijové uvedení Insectum in…v Itálii či Polsku, tři vyprodané večery Same Same v Bruselu, networking na tanečním veletrhu Tanzmesse v Düsseldorfu nebo umělecké rezidence v německém Hellerau či Freiburgu. Propojování se se zahraničními partnery, rozprostření své existence na různých místech a uvádění inscenací v zahraničí je jednou z priorit a cest, kudy Temporary Collective aktuálně kráčí.
PRAKTICKÝ MANUÁL, ANEB CO S SEBOU NA TEMPORARY CLUBBING
Doporučujeme návštěvníkům vzít si láhev s vodou nebo se občerstvit na baru, protože hydratace je základ všeho! Oblečení je doporučeno pohodlné, ale máte-li oblečení na festival či párty, které POTŘEBUJE také „tančit“ ? Tak tohle je ta pravá chvíle a přichází ten správný čas!
O TEMPORARY COLLECTIVE
Temporary Collective je nezávislá tvůrčí platforma založena tanečnicí a choreografkou Terezou Ondrovou a režisérkou Petrou Tejnorová v roce 2017. Kolektiv není založen na stálosti, tedy na stálém prostoru, na jednom divadle, na jednom stálém místě – ale naopak svou identitu tvoří díky různorodosti vazeb a míst, kde se může divadlo a tanec odehrávat. Temporary Collective se rád přeskupuje a navazuje na experimentální formy – které teprve pak dál rozvíjí. Jeho tvorba má různé rytmy – některé projekty vznikají jako dlouhodobé a některé jsou jen krátké série akcí. Vznik a zánik, premiéra a derniéra.
CONNOR SCHUMACHER
Tanečník a umělec, který působí v nizozemském Rotterdamu. Umělecký ředitel ARK/Connor Schumacher. Schumacherova sociální choreografická praxe se rozvinula díky jeho účasti na několika evropských výzkumných projektech jako je: Performing Gender, Dancing Museums a Empowering Dance, ve kterých hledal nové způsoby interakce s publikem, jak vytvářet projekty současného tance ve kterých je publikum přímo zapojeno do tance, zaměřil se na měkké dovednosti, které mohou lidé rozvíjet prostřednictvím tance.
TEREZA ONDROVÁ
Česká tanečnice a choreografka. Po absolvování oboru taneční pedagogika na HAMU založila s Veronikou Knytlovou v roce 2004 spolek VerTeDance, pod jehož taktovkou vznikla řada úspěšných inscenací. S Petrem Šavelem vytvořila dva duety Boys who Like to Play with Dolls (2013) a As Long as Holding Hands (2015).
Boys who Like to Play with Dolls získal ocenění Amnesty International Freedom of Expression Award (2015), nominace na Taneční inscenace roku a Tanečnice roku 2014 v ČR, nominace od Total Theatre Award Nomination a Aerowaves jej vybralo pro Priority Companies List 2014. V roce 2010 získala Tereza ocenění poroty České taneční platformy Tanečnice roku a v roce 2019 získala také Cenu České taneční platformy za nejlepší taneční výkon v představení Same Same a také nominace na ceny Thálie 2019. Od roku 2016 spolupracuje s divadelní a filmovou režisérkou Petrou Tejnorovou, se kterou založily Temporary Collective. Jejich společná inscenace Call Alice se stala součástí výběru Aerowaves 22 a získala ocenění České taneční platformy 2022.
Jako tanečnice a interpretka spolupracuje i se zahraničními tvůrci, např. se švédskou choreografkou Charlottou Öfverholm, s francouzskou choreografkou Karine Ponties, s venezuelským choreografem Davidem Zambranem ad. Pedagogicky působí na KALD DAMU. Spolupracuje jako choreografka s divadelními režiséry jako jsou Anna Klimešová, Linda Dušková, Magda Stojowská, Daniela Špinar ad.
VSTUPENKY | GoOut
WEB | www.temporarycollective.cz
FACEBOOK | www.facebook.com/temporarycollectiveCZ
INSTAGRAM | www.instagram.com/temporary_collective/
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz