ČR: Publikace TEKUTÉ PÍSKY, kterou připravil NIPOS – útvar ARTAMA ve spolupráci s dalšími odborníky, i její editor Alexandr Gregar, byli dne 8. 11. poctěni Cenou Divadelních novin za tvůrčí počin v sezoně 2022/2023 v kategorii Publikační počin v oblasti divadla. Dílo bylo jedním ze tří titulů nominovaných na tuto cenu.
TEKUTÉ PÍSKY
Šedesát ročníků Šrámkova Písku, festivalu amatérského divadla, mladého, netradičního, autorského, alternativního, divadla v pohybu etc., od malých jevištních forem k divadlu experimentálnímu…
1957–2021
Autoři: CRHOVÁ Alena a GREGAR Alexandr (ed); CÍSAŘ Jan; HULEC Vladimír; LÁZŇOVSKÁ Lenka; MACHÁČEK Petr Odo, RICHTER Luděk; TOMAS Karel; VEDRAL Jan
1. vydání, Praha: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS, útvar ARTAMA, 2022. 270 stran. ISBN 978-80-7068-372-9
Publikace mapuje 60 ročníků Šrámkova Písku, vývoj této přehlídky v čase a její proměny z pohledu celospolečenských změn a vývoje souborů, které se ŠP v průběhu let účastnily.
V průběhu roku 2020–2021 byly postupně zpracovány podklady z dobových časopisů, publikací, dochovaných článků a dalších archivních materiálů NIPOS. Na základě těchto archiválií vznikl stěžejní text almanachu popisující jednotlivé ročníky od roku 1957 do roku 2021 včetně hlavního a doprovodného programu, doplněný citacemi porotců, lektorů a dalších osobností, které v daném roce Šrámkův Písek navštívili. Almanach obsahuje základní charakteristiku a proměny v metodice jednotlivých ročníků, každých deset ročníků je předznamenáno samostatnou úvahou o vývoji přehlídky v desetiletí. Publikaci doplňují osobní pohledy (glosy) na určitá období ŠP Lenky Lázňovské, Jana Císaře, Vladimíra Hulce, Petra Macháčka, Luďka Richtera, Karla Tomase a Jana Vedrala, kteří Šrámkův Písek v čase sledovali, utvářeli a organizovali. Kniha je doplněna seznamem literatury, jmenným rejstříkem, seznamem jednotlivých ročníků, dobovým obrazovým a fotografickým materiálem.
Publikace Tekuté Písky byla připravovaná průběžně od poloviny roku 2020 do června 2022, kdy vyšla tiskem. Veřejnosti byla představena v rámci výstavy věnované 60. ročníkům Šrámkova Písku na 92. Jiráskově Hronově.
Publikace je neprodejná a nesmí být užita ke komerčním účelům, šíření publikace je možné pouze za účelem nekomerční propagace NIPOS a lze ji objednat za poštovné v e-shopu na www.nipos.cz.
ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.
OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.
ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.
ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024. Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.