ČR: Publikace TEKUTÉ PÍSKY, kterou připravil NIPOS – útvar ARTAMA ve spolupráci s dalšími odborníky, i její editor Alexandr Gregar, byli dne 8. 11. poctěni Cenou Divadelních novin za tvůrčí počin v sezoně 2022/2023 v kategorii Publikační počin v oblasti divadla. Dílo bylo jedním ze tří titulů nominovaných na tuto cenu.
TEKUTÉ PÍSKY
Šedesát ročníků Šrámkova Písku, festivalu amatérského divadla, mladého, netradičního, autorského, alternativního, divadla v pohybu etc., od malých jevištních forem k divadlu experimentálnímu…
1957–2021
Autoři: CRHOVÁ Alena a GREGAR Alexandr (ed); CÍSAŘ Jan; HULEC Vladimír; LÁZŇOVSKÁ Lenka; MACHÁČEK Petr Odo, RICHTER Luděk; TOMAS Karel; VEDRAL Jan
1. vydání, Praha: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS, útvar ARTAMA, 2022. 270 stran. ISBN 978-80-7068-372-9
Publikace mapuje 60 ročníků Šrámkova Písku, vývoj této přehlídky v čase a její proměny z pohledu celospolečenských změn a vývoje souborů, které se ŠP v průběhu let účastnily.
V průběhu roku 2020–2021 byly postupně zpracovány podklady z dobových časopisů, publikací, dochovaných článků a dalších archivních materiálů NIPOS. Na základě těchto archiválií vznikl stěžejní text almanachu popisující jednotlivé ročníky od roku 1957 do roku 2021 včetně hlavního a doprovodného programu, doplněný citacemi porotců, lektorů a dalších osobností, které v daném roce Šrámkův Písek navštívili. Almanach obsahuje základní charakteristiku a proměny v metodice jednotlivých ročníků, každých deset ročníků je předznamenáno samostatnou úvahou o vývoji přehlídky v desetiletí. Publikaci doplňují osobní pohledy (glosy) na určitá období ŠP Lenky Lázňovské, Jana Císaře, Vladimíra Hulce, Petra Macháčka, Luďka Richtera, Karla Tomase a Jana Vedrala, kteří Šrámkův Písek v čase sledovali, utvářeli a organizovali. Kniha je doplněna seznamem literatury, jmenným rejstříkem, seznamem jednotlivých ročníků, dobovým obrazovým a fotografickým materiálem.
Publikace Tekuté Písky byla připravovaná průběžně od poloviny roku 2020 do června 2022, kdy vyšla tiskem. Veřejnosti byla představena v rámci výstavy věnované 60. ročníkům Šrámkova Písku na 92. Jiráskově Hronově.
Publikace je neprodejná a nesmí být užita ke komerčním účelům, šíření publikace je možné pouze za účelem nekomerční propagace NIPOS a lze ji objednat za poštovné v e-shopu na www.nipos.cz.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.