BRNO: Až do půlnoci ožije celé Technické muzeum v Brně (TMB) i jeho bezprostřední okolí speciálním programem, který bude „sršet“ elektřinou. Hlavním motivem letošní Muzejní noci bude – v roce, kdy uplynulo 80 let od úmrtí světového vynálezce a vizionáře Nikoly Tesly (1856–1943) – jeho osobnost a vynálezy. Návštěvníci se mohou těšit například na bleskovou či laserovou show, pokusy s elektřinou nebo laserové bludiště Úžasného divadla fyziky. Přístupné budou všechny otevřené muzejní expozice i aktuální výstavy. Kdo bude mít zájem, může se zúčastnit HRY, kdy po splnění úkolů v budově muzea i ve venkovním areálu získá ručně ražený žeton.
TMB otevřelo koncem dubna mezinárodní výstavní projekt s názvem „Není TESLA jako Tesla“, kterou věnovalo Nikolu Teslovi a zejména podnikům, které působily u nás v letech 1946–1989 pod zkratkou TESLA. Na 600m2 se mohou návštěvníci seznámit s životním osudem N. Tesly i historií firmy TESLA a samozřejmě i s jejími výrobky. Od součástek po měřící zařízení, přes televize, rádia, gramofony, magnetofony, počítače a další produkty. Vstupné na tuto výstavu i na celý program muzejní noci bude 80 Kč. Vstupné do Technického muzea v Brně na muzejní noc bez prohlídky výstavy „Není TESLA jako Tesla“ bude 20 Kč. Děti do 6 let a osoby s průkazem ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma.
V budově muzea si kromě expozic mohou návštěvníci prohlédnout výstavy: „Umění kovadlin“ se stanovištěm pro děti, výstavu komorního charakteru „Digitálky“ a interaktivní výstavu pro rodiny s dětmi s názvem „Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“. Výstava Nadace Sirius umožňuje vyzkoušet si, jakým výzvám musí čelit imobilní občané, lidé s poruchou sluchu či slabozrací a nevidomí při běžných domácích pracech nebo cestování.
V expozici Optiky opět část elektronových mikroskopů oživí pracovníci firmy Thermo Fisher Scientific a pro ty malé bude nachystané stanoviště s jednoduchými úkoly. V Technické herně si budou moci zájemci vyzkoušet některé fyzikální zákony a pouze o této noci i bezdrátový přenos elektrické energie. V expozici Výpočetní techniky si zájemci budou moci zahrát retro hry a dokonce i jednu pod operačním systémem DOS, který dominoval IBM PC počítačům v letech 1981 až 1995.
V areálu za budovou bude mít dva stánky Úžasné divadlo fyziky: pokusy s elektřinou a laserové bludiště. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT v Brně (FEKT VUT v Brně) předvede bleskovou show ukázkou Teslova transformátoru a také asynchronní stroje či Jákobův žebřík. Dále budou ve venkovním prostoru jezdit rádiem řízené modely napodobenin dopravních prostředků (RC modely). Na oslavu fenoménu TESLA připravuje TMB laser show.
18.00–23.00
18.00–21.00 – Modelářský svět 2022 – workshop
19.00 a 20.00 – Historie a současnost vystřihovánek – přednáška
18.00–23.00 – Fotografování s 4metrovým modelem kosmické lodě Crew Dragon
18.00–20.00 – RC modely v pohybu
18.00–23.30 – Výcvik kosmonauta
18.00–23.30 – ÚDiF – show „Člověk ve vakuu“
20.30–23.00 – Brněnští DJs Siva a Vyrys
21.00–21.15 – Férie o nejlepší vesmírný tanec – soutěž o ceny
18.15 a 20.00 – Dobrodružství Šroubka a Matičky – loutková pohádka pro děti
Změna programu vyhrazena!
– vstup do všech vnitřních i venkovních prostor BEZ prohlídky výstavy Stroje Leonarda da Vinci
– vstup do všech vnitřních i venkovních prostor VČETNĚ prohlídky výstavy Stroje Leonarda da Vinci
Akci finančně podpořil Jihomoravský kraj.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.