čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Petr Macháně se svými žáky z náchodské ZŠ T. G. Masaryka
© Archiv autora



Té Gé Em, v Náchodě to rozjedém! Náchodští školáci mají svou hymnu

NÁCHOD: Dobře šlapající melodie s chytlavým refrénem se ozývá o přestávkách na chodbě, ale i během hodin v učebnách Základní školy T. G. Masaryka v Náchodě. Za nápadem stojí ředitelka školy Radka Lokvencová. Autorem hudby i textu je zdejší učitel hudební a výtvarné výchovy Petr Macháně. Zeptali jsme se ho, jak to vlastně všechno začalo. 

Autor článku: 
Lenka Krejzová

Paní ředitelka Radka Lokvencová za mnou jednoho dne přišla s myšlenkou, zda bych nezkusil napsat "školní hymnu". Tak jsem se do toho pustil. Nejdřív jsem přemýšlel, v jakém hudebním stylu. Říkal jsem si, že rock and roll je tu s námi už dlouho a že by takovou rock and rollovou hymnu děti mohly vzít jako "cool retro". A podařilo se. Začal jsem psát text a na klavír jsem si hrál klasickou dvanáctku. Rým se s rýmem sešel a hymna byla na světě.

 

Proč na vašem videu na youtube hymnu nezpívají sami žáci?

To jsem si zpočátku samozřejmě moc přál, aby písničku interpretovaly děti. Ale protože to bylo v době covidu a musely by mít roušku, řekl jsem si, že ji zkusím nazpívat sám, a poprosil jsem o spolupráci tři skvělé, bývalé spolužačky z konzervatoře: Magdalenu Královou, která také vystupovala s kapelou Chinaski, Barboru Šampalíkovou, ta hraje po Praze v muzikálech, a Josefínu Duškovou, která vystudovala herectví a současně má svou kapelu.

 

Kde jste píseň natáčeli?

Kvůli covidu každý natočil video sám na jiné straně republiky, moje část vznikala v Náchodě a ony nahrávaly v Táboře. Nejtěžší bylo vymyslet, jak se kdo bude v určitý okamžik pohybovat, ale nakonec i to se podařilo.

 

Co kdyby děti školní hymnu nevzaly za svou?

To víte, že jsem se trochu obával, jak ji přijmou, přece jen už jsem starší než oni a mladí dokáží být někdy velmi upřímní. Musím říci, že paní ředitelka měla skvělý nápad. Výsledkem je, že se zpěv školní hymny ozývá po chodbách a nečekaně i v hodinách, při sportovních utkáních a školní reprezentaci.

 

Využíváte jako pedagog i v jiných případech v komunikaci s dětmi sociální sítě?

Ano. Studoval jsem na Pražské konzervatoři skladbu a taky maluju a mám účet na instagramu jako www.instagram.com/petr_potter_art , žáci tam sledují moje počiny a já je ve škole učím, jak můžou také kreslit a mít z toho radost. Práce mě naplňuje.

 

Co k tomu dodat?

Snad jen Té Gé Em, v Náchodě to rozjedém! 

 

Pusťte si náchodskou školní hymnu:

https://m.youtube.com/watch?v=nQXNyL2loOU

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024