VYSOKÉ MÝTO: Na první pohled trochu tajemný název i podtitulek výstavy – co říkáte? Ano, i židovské modlitebny – synagogy – mají své půdy. A dnes už nebude v malém východočeském městečku Luže mnoho osob, které by si pamatovaly, že v polovině 90. let 20. století kolegové z Židovského muzea v Praze prozkoumali obsah tamní půdy a nejhodnotnější předměty převezli do muzea. Stejně pokračovali kolegové i v dalších synagogách České republiky. Půdy ukrývají tzv. genizu – na určený prostor byly po celá staletí odkládány k přirozenému zetlení předměty vyřazené z používání během rituálů. Jedná se především o svitky, knihy, listiny, kalendáře. Mimořádnou historickou hodnotu mají synagogální a osobní textilie.
Dlouhá desetiletí probíhalo zpracování nálezů, dokumentace a nákladné restaurování. A nyní nadešel čas k prezentaci nálezu. Chrudim a Luže se tak jistě ocitnou v návštěvnickém „hledáčku“ odborné i laické veřejnosti a stanou na léto zcela oprávněně institucemi významnými. Především v Chrudimi v tamním Regionálním muzeu budou k vidění předměty z lužské synagogy, které poprvé v historii opustí pečlivě hlídané depozitáře. Přímo v místě objevu v Luži se nálezy představí alespoň panelovou prezentací.
V případě Luže to ale nebude jediná výstava v synagoze. Na začátku dubna budou zpřístupněny další dvě! První z nich představí osudy místních židovských rodin – autorkou je Mgr. Alžběta Langová. Během 2. světové války byli tragicky perzekvováni nejen Židé ale také Romové. Třetí výstavou (k vidění bude do konce srpna) bude pak v místě instalovaná panelová prezentace zapůjčená z brněnského Romského muzea. Ta přiblíží smutný příběh genocidy Romů během válečných let.
Ve výstavních sálech Regionálního muzea v Chrudimi bude stejnojmenná výstava k vidění do konce června 2022. V prostorách synagogy v Luži zůstane roll-upová výstava ponechána dlouhodobě.
Další info na: http://www.muzeumcr.cz/cz/muzeum, https://www.luze.cz/, https://www.jewishmuseum.cz/)
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.