úterý
17. září 2024
svátek slaví Naděžda
úvodní fotka události
© zdroj: facebookový profil události



Tabook - festival malých nakladatelů Tábor

TÁBOR: Mezinárodní festival malých a středních kvalitních nakladatelů, setkání knižních profesí a velkolepá oslava obrazové knihy a ilustrace se odehraje poslední zářijový víkend v Táboře. Tabook jako obvykle představuje a objevuje klíčové osobnosti současné nezávislé knižní scény, široké spektrum kvalitního vydávání a všech činností s tím spojených. Letos jsme se rozhodli prozkoumat, zda a jak je v české literatuře (i společnosti) přítomen humor a jeho příbuzné groteska a satira.

od 28.09.2017 do 30.09.2017
Autor článku: 
ika

Pokoušíme se hledat jisté návaznosti na tuto historickou žánrovou zvláštnost českého písemnictví a kultury vůbec prostřednictvím autorů a umělců, kteří nepodléhají všudypřítomnému sebestřednému akademismu, nepropadají sebeokouzlení nebo prostě neztratili smysl pro humor. Moc jich není, někteří už jsou kmeti a ti mladší jsou spíš trubadúři. V rámci už tradičního středoevropského cyklu jsme upřeli zrak na Polsko a Polsku blízkou Ostravu a také na slibně se rozvíjející žánr knižní nové reportáže, která do jisté míry zastupuje upadající média. A jelikož se jako každý rok zabýváme obrazovou knihou a ilustrací, chtěli bychom poukázat na pár obrazových knih, které vyžadují aktivní spolupráci čtenáře nebo naznačují různé jiné způsoby, jak číst a pracovat s obrazem.

Humor-groteska-satira v současné české literatuře (kultuře), překlad, čtení, slam poetry, monology, setkání z očí do očí: Jáchym Topol, Petr Placák a Babylon, BioMasha, Lenka Lagronová, Václav Jamek, Irena Dousková, Dagmar Urbánková, Sylva Fischerová, Alice Flemrová, Anežka Charvátová, Ladislav Čumba, Rádio Ivo…

Výstavy, světová obrazová kniha a ilustrace, výtvarné dílny, přednášky: Chrudoš Valoušek, Steven Guarnaccia (New York), Øvind Torseter (Norsko), Šinta Čó (Japonsko), Alexandra Cieślak (Polsko), Grażka Lange a její ateliér (Warszawa), Kintera, Böhm a Franta, Pavel Brázda, Viktor Pivovarov, kunstWerk…

Nová reportáž, Polsko, Ostrava: Irena Brežna, Filip Springer, nakladatelství Absynt, Maciej Melecki…

Kniha, akce, myšlenka aneb děti sváděné umělci: César Fernadez Arías (Španělsko), Magdalena Rutová, David Böhm, Alexandra Cieślak (Polsko), Krištof Kintera…

Další zahraniční hosté: Jean-Claude Mourlevat, Joëlle Jolivet, Lev Rubinštejn, Maciej Melecki, Delphine la Sardine a její pojízdné francouzské knihkupectví, Robert Fulghum…

Divadla: bábkové divadlo Žilina, Halka Třešňáková, Listování

program pro děti

knihovnický seminář

Seznam nakladatelů, které zde potkáte, najdete zde

Pořadateli jsou: Nakladatelství Baobab a GplusG

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: Vybrali jste. Soutěž veřejných sbírek MÁME VYBRÁNO má své vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější je sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Akci tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024