pondělí
13. ledna 2025
svátek slaví Edita
Vizuál k akci
© Zdroj: https://www.facebook.com/MakerFaireCZ



Světoví kutilové míří na Maker Faire Prague 2023! Největší přehlídka kreativity v Česku bude mezinárodní, nabídne přes 130 projektů

PRAHA: Šestý ročník Maker Faire Prague se uskuteční v druhém červnovém víkendu v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha. Pořadatelům se k dnešnímu datu přihlásilo přes 130 makerských projektů, které představí širokou škálu disciplín a technologií, od 3D tisku, elektroniky a robotiky po umělecké instalace, interaktivní prezentace a experimentální design. Kreativní festival navíc hlásí silnou mezinárodní účast – k vidění budou například velkoformátové instalace z Nizozemí, miniroboti z Japonska, obří světelné tetris z Německa nebo ručně dělané kajaky z Polska.

od 10.06.2023 do 11.06.2023
Autor článku: 
Leona Daňková/ika

„Maker Faire Prague je každoročně příležitostí pro setkání makerů nejen z Česka, ale ze všech koutů světa. Proto jsme rádi, že letos naše pozvání opět přijalo několik pozoruhodných zahraničních hostů,“ komentuje pestrý program hlavní organizátor Vojtěch Kolařík.

 

Zahraniční makeři na Maker Faire Prague 2023

„Fantastická zvířata“ Exoot (NL)

Tvůrci a designéři z Holandska přivezou na Maker Faire Prague velkoformátové interaktivní objekty Animal Troniek. Jedná se o mnohovrstevnatou audiovizuální instalaci složenou ze 3D dřevěných puzzle, kterou podpořilo Velvyslanectví Nizozemského království.  Autor instalace Tristan Kruithof komentuje svůj projekt následovně: „Animaltroni jsou objekty, které pouze vzdáleně připomínají živé organismy. Veškeré mechanismy jsou přímo viditelné, takže divákovi je jasné, že se jedná o roboty. Přesto na ně publikum reaguje jako na živé. Je fascinující, jak lidský mozek reaguje při rozpoznávání obrazu a pohybů a na základě toho pak akceptuje to, co vidí. Mysl sama sebe přesvědčí a usoudí, že je to realistické, ač není. Otázka zní: Co je ten moment, kdy mozek takto reaguje?“ 

Miniroboti a kyvadlové hodiny (JAP)

Japonec Yoshi Matsuoka patří k předním fanouškům pražského Maker Faire a opakovaně se na něj se svými projekty vrací. „Návštěvníkům ukážu balanční roboty, kteří mají pouze dvě kola a snaží se udržet rovnováhu pohybem těla dopředu a dozadu. Postavíme malé fotbalové hřiště s robotem a zájemci si mohou zkusit vstřelit míč do branky. Ukážeme si také projekt automatické ladičky hodin. Zařízení synchronizuje staré kyvadlové hodiny s internetových časem (NTP) nastavením doby cyklu kyvadla,“ říká Matsuoka.

Zahraj si (obří) Tetris (DE)

Maker Martin Oehler z Německa přiveze na Maker Faire Prague obrovské interaktivní světelné Tetris. „V centru pozornosti je velký LED válec s 1680 LED diodami zobrazující krásné animace a umožňující až 4 hráčům hrát proti sobě Tetris. Tento válec je ovládán pomocí Raspberry Pi, Teensy 4 nebo PixelBlaze,“ doplňuje Oehler.

Jak si postavit vlastní kajak nebo kánoi (PL)

Nadace Bobrowe Żeremia z Polska představí kajaky a kanoe postavené technikou Skin on Frame, která kombinuje moderní a staré technologie. Jedná se o vynikající projekt pro individuální i skupinovou stavbu. „Děti se při projektu mohou naučit dovednosti jako vázání, žehlení a šití. Kajaky vytváříme ručně s velkou pečlivostí, abychom zajistili vysokou kvalitu a odolnost,“ vysvětluje autor projektu Marcin Bober.

„Maker Faire Prague je festivalem s nezaměnitelným charakterem. Není to business veletrh, není to festival s pár umělci, není to ani pouť s atrakcemi, a přesto mají naše akce zábavný charakter toho všeho. Jde především o setkávání a stírání hranice mezi makerem-vystavovatelem a návštěvníkem, který se rychle makerem může stát.  Stačí přijmout pomyslnou pozvánku a zapojit se. Tato pozitivní zkušenost v lidech prokazatelně zůstává a motivuje je k dalšímu tvoření. V centru naší pozornosti je člověk-tvůrce,“ říká rozvojový manažer festivalu Ondřej Kašpárek.

 

Nově v Křižíkových pavilonech Výstaviště

Maker Faire Prague se letos uskuteční v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha, které prošly kompletní rekonstrukcí a nabízejí jedinečný prostor pro světovou přehlídku kreativity. Výstaviště Praha je zároveň spolupořadatelem akce. Dalšími partnery festivalu jsou Hlavní město Praha, PRUSA Research, Škoda Auto, STMicroelectronics a další.

Vstupenky jsou už ke koupi na webu makerfaire.cz a návštěvníci festivalu, kteří si své lístky koupí v předprodeji za výhodnou cenu, se zařadí do slosování o 3D tiskárnu Prusa MINI+. Slosování a předání výhry proběhne přímo na Maker Faire Prague.

V rámci celostátní sítě festivalů Maker Faire můžou fanoušci novodobého kutilství navíc před pražskou akcí navštívit 28. května Maker Faire v Rychnově nad Kněžnou. 

 

O festivalu Maker Faire

Festival propojuje nadšence a odborníky, ale zároveň slibuje chytrou zábavu i rodinám s dětmi – kombinuje v sobě moderní technologie, tradiční řemesla, design a vědu. Maker Faire je festival plný workshopů, interaktivních aktivit, a především nadšených a zvídavých lidí. Téměř všechno si na něm lze vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé se dá také vyrobit. Své projekty a prototypy tu prezentují tzv. makeři. V České republice pořádá festivaly od roku 2018 organizace Make More, letos zavítají celkem do jedenácti měst. Sdružení kromě festivalu Maker Faire připravuje rovněž celosvětovou konferenci otevřených dílen FAB2025, konzultuje vznik otevřených dílen a FabLabů, tvoří vzdělávací videoworkshopy Postavte si a věnuje se rozvoji české komunity makerů.

Aftermovie Maker Faire Prague 2022: https://youtu.be/o5BCSkr1J40

Web: makerfaire.cz/

Facebook: facebook.com/MakerFaireCZ 

FB Events:facebook.com/MakerFaireCZ/events 

Instagram: instagram.com/makerfaire.cz/ 

Twitter: twitter.com/MakerFaireCZ 

Tik Tok: tiktok.com/@postavtesi 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025