PRAHA: Na míru jedinečnému architektonickému prostoru (A)void Gallery, tedy kobky č. 10 Pražské náplavky, vznikla světelná instalace Coral Moon výtvarníka Jana Lamra. K vidění bude až do 29. srpna.
„Při uvažování nad výstavou bylo jasné, že musím vymyslet instalaci, která bude vytvořena na míru tomuto unikátnímu prostoru na břehu řeky Vltavy studia Brainwork architects architekta Petra Jandy. Něco jedinečného, jako je samotná architektura galerie, ale zároveň propojeného s místem a v souladu s architekturou, “ říká Lamr.
Nevelký prostor galerie působí monumentálně díky obrovské skleněné čočce. Lamr se proto rozhodl vytvořit 2,5 metru velký prosvícený objekt. Obraz je zavěšený v prostoru a v noci září jako měsíc nad řekou. Kruhový tvar komunikuje právě se skleněnou čočkou.
„Motiv korálů odkazuje na environmentální křehkost, propojuje instalaci s vodou v řece a do městské zástavby se snaží promítnout téma přírody. V noci zářící objekt má vyvolat zamyšlení, možnost zastavit se uprostřed rušné náplavky a meditovat,“ dodává Lamr.
Výtvarník a sochař Jan Lamr získal umělecké vzdělání studiem propagační grafiky na Vyšší odborné škole grafické v Praze, které ukončil v roce 2006. Jan Lamr pracuje s abstraktním vyjádřením a zkratkou. Prvotní náměty pro svá díla nalézá v uvolněné, živelné kresbě, pro niž obvykle využívá akrylové fixy s různě silnými hroty. Vybrané motivy vzniklé automatickým tvořením dále rozpracovává na rozměrných plátnech. Dosud vystavoval v Městské galerii Litomyšl, Galerii Kroupa, Galerii Gambit, Galerii Chodovská tvrz aj.
10. – 29. 8. 2022 / (A)void Gallery / kobka č. 10 / Náplavka u Jiráskova mostu
FB událost: www.facebook.com/events/396571649240462
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.