čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Logo
© Archiv pořadateleŠvédská spisovatelka Bea Uusma na návštěvě v Divadle Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Říjnová repríza inscenace Divadla Drak Expedice: Má láska! proběhne za osobní účasti autorky literární předlohy Bey Uusmy. Diváci se s ní budou moci setkat 3. října 2022 od 20.00 v rámci besedy po představení.

Autor článku: 
Divadlo Drak

Bea Uusma se narodila a vyrostla na ostrově vnitřního stockholmského souostroví Lidingö ve Švédsku. V polovině devadesátých let se začala zajímat o neúspěšnou polární expedici inženýra Salomona Augusta Andréeho, který se na konci devatenáctého století rozhodl dobýt severní pól v horkovzdušném balónu. Třiatřicet let o osudu výpravy nikdo nic netušil. Pak byly na jednom z nejhůře dostupných ostrovů Severního ledového oceánu, daleko od severní točny, avšak poměrně blízko od Špicberků, místa startu výpravy, náhodou objeveny lidské ostatky a zbytky tábořiště Adréeho výpravy. Doposud se však nepodařilo zjistit, co přesně se členům expedice přihodilo. Tento tajemný příběh výtvarnici Beu Uusmu zaujal natolik, že vystudovala medicínu, aby se na vlastní pěst mohla vydat po jejích stopách a zjistit, jak polárníci zemřeli. Výsledky svého výzkumu publikovala v jedinečné vizuálně-literární koláži, která si vysloužila prestižní Augustovu cenu za knihu roku 2013. Nyní pracuje jako lékařka ve Stockholmu.
Je držitelkou mnoha literárních ocenění.

 

Je Divadlo Drak první, které vám nabídlo divadelní zpracování vaší knihy? Byla už někdy zdramatizována?
Dostávám mnoho nabídek, ale vždy jsem je odmítala. Expedice je mému srdci tak blízká, že jsem velmi ostražitá a odmítám vše, z čeho zkrátka nemám dobrý pocit. Inscenace v Divadle Drak je tak vůbec první nabídka, na kterou jsem řekla ano.

 

Máte nějakou představu o tom, jak bude inscenace vypadat?
Jsem zvědavá na to, až uvidím, jak jste příběh adaptovali pro loutkové divadlo. Expedice má mnoho vrstev, a to jak v časové, tak místní rovině. Jak lze takovou mnohovrstevnost přetavit a vměstnat do malého prostoru loutkového divadla? Viděla jsem fotografie ze zkoušek inscenace a vypadá to velice zajímavě. Úryvek z rozhovoru k příležitosti premiéry inscenace v únoru 2022.

Expedice Salomona Andréeho je nejčastěji popisovanou polární výpravou v dějinách Švédska a provází ji jedna záhada, kterou se dosud nepodařilo rozluštit. Neví se, proč účastníci zemřeli. Je to vlastně lékařská detektivka. I tento motiv zaujal tvůrčí tým režiséra Filipa Homolu a scénografa Roberta Smolíka ke scénickému zpracování díla na prknech Divadla Drak.

„Velmi nás těší, že Beu Uusmu a její švédskou agentku Lindu Altrof Berg budeme moci osobně uvítat v Divadle Drak a spolu s diváky být svědkem jejich prvních dojmů z inscenace. A také jsme velmi zvědaví na další odhalení, kterých v rámci svého literárního pátrání dosáhla, jelikož se proslýchá, že připravuje druhý díl,“ prozradil ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Knihu Expedice: Můj milostný příběh vydalo v České republice nakladatelství Argo v překladu Heleny Stiessové, která bude besedu s autorkou tlumočit.

Trailer k inscenaci Expedice: Má láska!

 


 

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024