středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Logo
© Archiv pořadateleŠvédská spisovatelka Bea Uusma na návštěvě v Divadle Drak

HRADEC KRÁLOVÉ: Říjnová repríza inscenace Divadla Drak Expedice: Má láska! proběhne za osobní účasti autorky literární předlohy Bey Uusmy. Diváci se s ní budou moci setkat 3. října 2022 od 20.00 v rámci besedy po představení.

Autor článku: 
Divadlo Drak

Bea Uusma se narodila a vyrostla na ostrově vnitřního stockholmského souostroví Lidingö ve Švédsku. V polovině devadesátých let se začala zajímat o neúspěšnou polární expedici inženýra Salomona Augusta Andréeho, který se na konci devatenáctého století rozhodl dobýt severní pól v horkovzdušném balónu. Třiatřicet let o osudu výpravy nikdo nic netušil. Pak byly na jednom z nejhůře dostupných ostrovů Severního ledového oceánu, daleko od severní točny, avšak poměrně blízko od Špicberků, místa startu výpravy, náhodou objeveny lidské ostatky a zbytky tábořiště Adréeho výpravy. Doposud se však nepodařilo zjistit, co přesně se členům expedice přihodilo. Tento tajemný příběh výtvarnici Beu Uusmu zaujal natolik, že vystudovala medicínu, aby se na vlastní pěst mohla vydat po jejích stopách a zjistit, jak polárníci zemřeli. Výsledky svého výzkumu publikovala v jedinečné vizuálně-literární koláži, která si vysloužila prestižní Augustovu cenu za knihu roku 2013. Nyní pracuje jako lékařka ve Stockholmu.
Je držitelkou mnoha literárních ocenění.

 

Je Divadlo Drak první, které vám nabídlo divadelní zpracování vaší knihy? Byla už někdy zdramatizována?
Dostávám mnoho nabídek, ale vždy jsem je odmítala. Expedice je mému srdci tak blízká, že jsem velmi ostražitá a odmítám vše, z čeho zkrátka nemám dobrý pocit. Inscenace v Divadle Drak je tak vůbec první nabídka, na kterou jsem řekla ano.

 

Máte nějakou představu o tom, jak bude inscenace vypadat?
Jsem zvědavá na to, až uvidím, jak jste příběh adaptovali pro loutkové divadlo. Expedice má mnoho vrstev, a to jak v časové, tak místní rovině. Jak lze takovou mnohovrstevnost přetavit a vměstnat do malého prostoru loutkového divadla? Viděla jsem fotografie ze zkoušek inscenace a vypadá to velice zajímavě. Úryvek z rozhovoru k příležitosti premiéry inscenace v únoru 2022.

Expedice Salomona Andréeho je nejčastěji popisovanou polární výpravou v dějinách Švédska a provází ji jedna záhada, kterou se dosud nepodařilo rozluštit. Neví se, proč účastníci zemřeli. Je to vlastně lékařská detektivka. I tento motiv zaujal tvůrčí tým režiséra Filipa Homolu a scénografa Roberta Smolíka ke scénickému zpracování díla na prknech Divadla Drak.

„Velmi nás těší, že Beu Uusmu a její švédskou agentku Lindu Altrof Berg budeme moci osobně uvítat v Divadle Drak a spolu s diváky být svědkem jejich prvních dojmů z inscenace. A také jsme velmi zvědaví na další odhalení, kterých v rámci svého literárního pátrání dosáhla, jelikož se proslýchá, že připravuje druhý díl,“ prozradil ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Knihu Expedice: Můj milostný příběh vydalo v České republice nakladatelství Argo v překladu Heleny Stiessové, která bude besedu s autorkou tlumočit.

Trailer k inscenaci Expedice: Má láska!

 


 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2022