neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Galerie Jiřího Jílka
© Zdroj: Dům kultury Šumperk, s.r.o.Šumperská Galerie Jiřího Jílka prochází proměnou a nabídne novinky

ŠUMPERK: S novým rokem přišla do Galerie Jiřího Jílka nová kurátorka Pavlína Vogelová. Galerie má novou otvírací dobu, nabídne novinky v podobě doprovodných programů a hlavně si v tomto roce připomene třicetileté výročí svého založení.

Autor článku: 
Hana Písková/ika

„S velkým ohlasem se setkala první vernisáž tohoto roku, která zahájila výstavu Ondřeje Michálka Nenadálé vlny a jiné jevy. Doufáme, že zájem o galerii, kterou léta úspěšně vedl výtvarník Miroslav Koval, neopadne, naopak bude vzrůstat,“ říká Hana Písková, jednatelka Domu kultury Šumperk.

S novou kurátorkou galerie posiluje provoz o nové kustody - brigádníky, díky kterým se galerie stane otevřenější. Vstupné pro děti, studenty, seniory a hendikepované osoby je dobrovolné. V blízké době by měli mít návštěvníci možnost si v přilehlých prostorách galerie posedět u knihovničky s výtvarně zaměřenou literaturou. „Pavlína Vogelová připravuje už na 12. února komentovanou prohlídku výstavy Ondřeje Michálka, která začne v 16 hodin. V březnu se mohou těšit děti i dospělí na výtvarnou dílnu Lept a nenadálé vlny za přítomnosti Pavlíny i zmiňovaného výtvarníka. Zájemci o dílnu se nám mohou hlásit už v těchto dnech, výtvarná dílna pojme pouze 12 účastníků, kteří budou mít možnost nahlédnout do principu magie rytí, leptu a otisku,“ doplňuje produkční domu kultury Monika Faltusová. Velký projekt 30 let Galerie Jiřího Jílka Šumperk aneb Jiří Jílek a Kovalovi připravuje nová kurátorka ve spolupráci s domem kultury na léto.

Program galerie najdou zájemci na nových webových stránkách www.jirijilek-galerie.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

ČR: Masopust, slavnostní období, které začíná po svátku Tří králů, se mimo jiné vyznačuje obdobím hodování, veselí a bujarými zábavami. Na nich byl dostatek příležitostí pro skupinové hrátky.

Celá ČR
Lidová kultura
Co se děje
03.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023