SRNÍ: Rok oslav spisovatele Karla Klostermanna se sice blíží k svému kalendářnímu závěru, nicméně po prázdninové Šumavské pouti v Kašperských Horách a zářijové vernisáži unikátní výstavy Příběhy šumavské podmalby v Českých Budějovicích, se připravuje další významná akce tohoto výročí: ve čtvrtek 23. října začíná Klostermannovská literární konference s mezinárodní účastí, na které se v šumavském Srní sejdou zájemci o život a dílo spisovatele Klostermanna z řad laické i odborné veřejnosti.
Tato dvoudenní přeshraniční konference je věnována fenoménu šumavské krajiny, tedy krajině v její rozmanitosti, plné stop lidských osudů a práce. Přednášející znalci díla spisovatele jakými jsou např. prof. Jaroslava Janáčková či Mgr. Hana Klínková se tak na konferenci vystřídají se známými odborníky, kteří se věnují paměti krajiny jako Mgr. Martin Gaži či RNDr. Václav Cílek.
Odbornými garanty konference jsou ředitel prachatického muzea Mgr. Pavel Fencl a odborný pracovník kašperskohorského Muzea Šumavy PhDr. Vladimír Horpeniak. Konference je určena všem odborným i laickým zájemcům o Šumavu a jejího spisovatele. Jde o setkání lidí, kteří mají rádi krajinu našich mystických pohraničních hor ve své rozmanitosti a barevnosti. Takovým jistě byl i Klostermann, který nám svým nadhledem a pozorovatelským talentem šumavského poutníka zanechává vzkaz. Jak tento jeho vzkaz bude interpretován, to je právě také jedním z témat této jistě zajímavé a přínosné akce.
Už názvy jednotlivých tematických bloků mnohé napovídají – Krajina spojuje, Krajina a lidé v díle Karla Klostermanna , Fenomén šumavské krajiny v literatuře, poezii, výtvarném umění a filmu.
Pro účastníky konference je připraven bohatý doprovodný program včetně výletů k Hauswalské kapli, na Březník či po nové Klostermannově stezce, kterou v červenci otevřela správa NP Šumava.
Více se zájemci o účast na této konferenci dozví na informačním webu www.klostermann.cz, kde je ke stažení rovněž přihláška na tuto akci.
Obsah konference a také sborník z přednesených příspěvků se může stát vyhledávaným vlastivědným pramenem pro učitele i jejich žáky na obou stranách Šumavy.
prm/UMA
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.