úterý
7. ledna 2025
svátek slaví Vilma
Obálka knihy
© Archiv pořadatele



Šumava Litera nadregionální

ŠUMAVA: Pokud se budete chtít něco dozvědět ze zajímavostí Šumavy ještě před prázdninami, nenechte si ujít přednášku „Šumavská legenda Emil Kintzl“ konanou pod záštitou Šumavy Litery v Knihovně města Plzně.

Kdy? Ve čtvrtek 27. června 2024 od 17:00 hodin.

Kde? V Polanově síni Knihovny města Plzně, B. Smetany 13.

27.06.2024
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Zuzana Rampichová a Martin Sichinger, Spolek Šumava Litera

Jan Fischer představí vzpomínkovou publikaci, věnovanou osobnosti proslulého šumavského patriota, kterou doplní projekcí z populárního cyklu Zmizelá Šumava, jehož je autorem.

Emil Kintzl na Šumavě strávil celý život a neúnavně sbíral příběhy míst, která se už ztratila z mapy. Z mapy života už se bohužel díky tragické nehodě před více než dvěma lety ztratil i Emil, ale vzpomínky i historky zůstaly. A kdo jiný by je lépe zaznamenal, než právě autor, režisér a hlavně kamarád „Jeňýček“ Fischer. Kromě osobních historek a postřehů a množství archivních fotografií  doplnil knihu o vzpomínky Emilových blízkých, přátel a osobností jako jsou Zdeněk Svěrák, Ivan Hlas nebo Václav Kopta.

A pokud by vás ještě zajímal pohled na Šumavu zas z úplně jiného konce, můžete navštívit panelovou výstavu „Karel Klostermann a zrod Šumavy“ v Národopisném muzeu Plzeňska (náměstí Republiky 13).

Kromě nově zrekonstruovaných prostor muzea můžete obdivovat i nový pohled, který na „básníka Šumavy“ sto let po jeho úmrtí upřeli Veronika Faktorová z Ústavu české literatury AV ČR a Michal Hořejší z Filozofické fakulty UK. Expozice na základě dosud nezohledněných archivních pramenů vypráví příběh autora, který byl součástí nejen expandujícího knižního trhu konce 19. století, ale také prudkého rozvoje šumavského turismu.

Prostě pohled na Šumavu pokaždé jinak, a to tentokrát přímo v Plzni (a zdarma k tomu ;-). Tak si ho nenechte utéct a nasbírejte ještě rychle inspirace na prázdninová šumavská dobrodružství.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025