středa
4. října 2023
svátek slaví František
Stádo ovcí ve skanzenu
© Götl SebastianStříhání ovcí, předení na kolovrátku a zpracování vlny – ve skanzenu Horní Falce x Bavorsko

HORNÍ FALCE, BAVORSKO: V neděli 11. června 2023 se ve skanzenu bude konat tématický den s mnoha akcemi. Před vstupem do areálu skanzenu doporučujeme prohlídku fotovýstavy o práci pastýřů ovcí. V koloběhu ročních období je zachyceno jak pastýři putují se svými stády krajinou. Toto řemeslo ukazuje tradiční formu chovu zvířat a je důležitá také pro zdravou péči o krajinu.

11.06.2023
13:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

Muzejní vesničky oživují ve skanzenu původní plemena domácích zvířat, která se volně pohybují na pastvinách. Ovce patří k nejstarším domácím zvířatům v Evropě a poskytují vedle masa a mléka také vlnu. Tradičně v polovině června se ovečky zbavují tzv. "zimního šatu". To probíhá ve skanzenu jak jinak, než mechanicky a je k tomu zapotřebí zručnost a čas. Ostříhání jedné ovce trvá více nez půl hodiny. Elektrickým strojkem to jde samozřejmě rychleji a naši zaměstnanci předvedou obě techniky.

Na otázku, jak se ovčí vlna připravuje pro další zpracování, dostanou návštěvníci také odpověď. Na různých stanicích se můžete podívat na jednotlivé pracovní kroky. V neděli budou na nádvořích chalup vrčet také kolovrátky. Kdo chce vidět opravdové přadleny – bude mít možnost. Akce se zúčastní hned několik skupin, které budou předvádět spřádání vlny a lnu.

Textilní výroba byla dříve velice náročná a hodnota oděvů byla tímpádem mnohem vyšší. Šatstvo se často opravovalo, přešívalo i dědilo. V zájmu šetření s přírodními zdroji se dnes opět snažíme o rozumné využívání textilu jako materiálu. Pro děti máme přichystanou výtvanou dílničku na tzv. upcycling vyřazeného oblečení.

V neděli bude v akci také muzejní pekař, který v muzeu pravidelně peče vynikající kváskový chléb a nejrůznější pečivo. Po prohlídce si můžete posedět a odpočinout v hostinci při vydatné svačině nebo u kávy s domácím koláčem.

Pro české návštěvníky máme díky QR kódům připravené informace v ČJ anebo si můžete poslechnout audio-průvodce v češtině.

Informace o skanzenu najdete na: www.freilandmuseum-oberpfalz.de

Parkování je k dispozici zdarma.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023