středa
15. ledna 2025
svátek slaví Alice



Středoevropské symposium uměleckého managementu 2008

 Ve dnech 23. a 24. dubna 2008 se v Praze uskuteční symposium věnované uměleckému managementu.

Hlavním protagonistou setkání bude Michael Kaiser, přední americký odborník, který posledních pět let působí jako president Kennedyho centra ve Washingtonu, D. C., a který velkou část své profesionální kariéry věnoval problematice řízení uměleckých institucí a projektů.

 

Hlavními pořadateli symposia jsou Kennedyho centrum a Ministerstvo kultury ČR, které organizací akce pověřilo Institut umění-Divadelní ústav. Na přípravě se dále podílelo Velvyslanectví České republiky v USA a Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR. Dvoudenní cyklus přednášek a diskusí bude věnován aktuálním tématům každodenního fungování kulturních organizací. Zejména půjde o strategické plánování, fundraising, propagaci a spolupráci s médii.

Pořadatelé zaznamenali ze strany kulturních organizací velký zájem o účast. Celkem bylo registrováno přes 300 zájemců, a to nejen z řad českých organizací, ale např. i ze Slovenska, Maďarska, Polska a Rakouska; registrace je v tuto chvíli již uzavřena.

Symposium se uskuteční v novém centru současného umění, architektury a designu DOX v pražských Holešovicích. DOX představuje dobrý příklad revitalizace bývalých průmyslových komplexů a jeho filozofie vychází z modelu velkých soukromých muzeí a galerií v USA, které ve své činnosti propojují kulturu s ekonomikou.

 Michael Kaiser, v loňském roce časopisem Musical America vyhlášený impresáriem roku a držitel mnoha dalších ocenění, je světově uznávaným expertem na řízení organizací v oblasti umění. Jeho život je s uměním a s jeho managementem neodmyslitelně spjat. Již ve svém bakalářském studiu na Brandeis University se věnoval ekonomii a hudbě, v magisterském studiu na MIT Sloan School of Management se zaměřil na management. V počátcích své profesní dráhy působil jako poradce v oblasti managementu, založil společnost Kaiser Associates (zabývající se strategickým plánováním), mezi jejímiž klienty se objevila firma General Motors či IBM. V roce 1985 tuto společnost prodal a začal se věnovat výhradně uměleckému managementu. V tomtéž roce nastoupil jako generální ředitel do Kansas City Ballet, kde během dvou let díky promyšlenému fundraisingu zvýšil příjmy, zkvalitnil program a upoutal pozornost kritiků. V roce 1991 se stal výkonným ředitelem Alvin Ailey American Dance Theater, jednoho z nejznámějších souborů moderního tance na světě. Během následujících let se mu podařilo společnost, jejíž dluh v té době dosahoval 1,5 mil. USD, revitalizovat, a to zejména díky strategickému plánování, cílenému fundraisingu a marketingu. Následně stál v čele American Ballet Theatre a poté Royal Opera House v Londýně, kde dosáhl nemenších úspěchů. Královskou operu se mu podařilo úspěšně oddlužit, vybavit novým zařízením za 214 mil. ₤ a založit prosperující nadační fond. Od roku 2001 působí jako prezident John F. Kennedy Center ve Washingtonu, D. C., kde odpovídá za umělecký program i finanční zdraví organizace. Pod jeho vedením rozšířilo národní kulturní centrum vzdělávací i umělecký program, jeho veřejné prostory byly rekonstruovány, pravidelně zde hostují soubory významných institucí jako je již zmiňovaná Královská opera. Z jeho iniciativy také vznikl Institute for Arts Management nabízející možnost vzdělávání a praxe mladým uměleckým manažerům. Michael Kaiser je také kulturním vyslancem Ministerstva zahraničních věcí Spojených států amerických. Pomáhá uměleckým organizacím po celém světě, v současnosti například v Mexiku, Pákistánu, Číně a arabských zemích. Vyučuje také na New York University a University of the Witwatersrand v Johannesburgu. Narodil se 27. října 1953 v New York City. Dětství strávil v New Rochelle ve státě New York. Má dva sourozence, bratr Thomas přednáší historii na University of Arkansas v Little Rocku, sestra Susan založila neziskové předškolní zařízení.

John F. Kennedy Center for the Performing Arts, Washington, D. C.

Centrum J. F. Kennedyho pro múzická umění ve Washingtonu, D. C. (známé též pod stručnějším názvem The Kennedy Center – Kennedyho centrum) je příkladem unikátního partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem sloužícím jednak jako památník prezidenta J.  F. Kennedyho, jednak jako Národní kulturní centrum. Kromě uměleckých představení nabízí vzdělávací a další aktivity, přesahující rámec hlavní činnosti. Tyto  jsou hrazeny převážně ze vstupného, z darů jednotlivců, soukromých společností a nadací. V posledních letech se centrum zdárně rozvíjí pod vedením ředitele Michaela Kaisera, který se mimo jiné zasloužil o posílení vzdělávací činnosti a založil Program uměleckého managementu. Zejména v posledně jmenované oblasti může být působení Kennedyho centra pro české prostředí velmi inspirativní. Centrum, které se veřejnosti otevřelo v roce 1971, se rozkládá na území sedmi hektarů nad řekou Potomac. Ročně se zde v devíti divadelních sálech odehraje přes dva tisíce představení. Zájezdová představení a televizní, rádiové i internetové přenosy oslovují další miliony diváků po celém světě. Kennedyho centrum také každý rok nabízí stovky volně přístupných představení, na kterých vystupují místní i zahraniční umělci.

Podrobnější informace lze nalézt na internetové adrese www.kennedy-center.org

 

Institut umění-Divadelní ústav

Celetná 17,  110 00 Praha 1 

Tel.:  224 809 134 

www.institutumeni.cz

E info@institutumeni.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025