Seznámit veřejnost s projektem Středoevropského fora Olomouc (SEFO) a současně s tím, co se již podařilo získat pro jeho připravovanou stálou expozici. To jsou hlavní cíle výstavy Středoevropské forum Olomouc 2009, kterou startuje 22. ledna letošní výstavní program. Zahajovací výstava je přitom symbolická pro celoroční úsilí olomouckého muzea. Realizace projektu SEFO, který počítá se stavbou nového multifunkčního kulturního centra za půl miliardy z evropských fondů, je totiž pro muzeum nejdůležitější úkol roku.
Již několik měsíců se přitom potýká s převodem a s výkupem pozemků, kde má SEFO stát. Vedení muzea ale neztrácí naději, že se vše podaří vyřešit do poloviny června, kdy musí podat oficiální žádost o dotaci. Středoevropské forum Olomouc (SEFO), které bylo slavnostně založeno 20. června 2008 v Arcidiecézním muzeu Olomouc při příležitosti schůzky zástupců ministerstev kultury zemí Visegrádské čtyřky, představuje největší investiční akci z hlediska olomoucké kultury vůbec.
Tento záměr patří mezi 19 projektů, které ministerstvo kultury hodlá podpořit evropskými prostředky z Integrovaného operačního programu.
Muzeum umění počítá s tím, že zhruba půl miliardy poslouží jednak k rekonstrukci stávajícího objektu muzea v Denisově ulici, jednak k přístavbě nového objektu.
„Základní ideou proje,ktu je využití proluky v sousedství muzea o rozloze zhruba 1800 metrů čtverečních pro kulturní účely," uvedl ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal.
SEFO, s jehož otevřením se počítá v roce 2013, by mělo systematicky podchycovat různorodé projevy výtvarné kultury středoevropského regionu po 2. světové válce, budovat jeho stálou expozici, pořádat krátkodobé výstavy i větší střednědobé přehlídky typu trienále. Jeho součástí má být nový centrální depozitář uměleckých děl, mezinárodní badatelské a školící centrum včetně velké knihovny, nově transforrmované Divadlo hudby a někdejší kino Central pro cca 200 diváků nebo kavárna, restaurace a bookshop.
„Středoevropské forum může být krokem, směřujícím k transformaci Muzea umění v kulturní instituci s mezinárodní působností. Zároveň by mohlo rozšířit kulturní nabídku Olomouckého kraje i celé republiky a současně zvýšit prestiž regionu. V budoucnu by se mohlo stát tím, čím se pro Bilbao stala novostavba Guggenheimova muzea," dodal ředitel MUO.
I přes některé nepříznivé okolnosti, provázející převod a výkup parcel, kde má novostavba vyrůst, musí muzeum již nyní pracovat na programové náplni SEFO a připravovat jeho stálou expozici.
„V roce 2013 bychom chtěli Forum otevřít velkou expozicí výtvarné kultury střední Evropy let 1945 - 1989 se základním námětem kultura a svoboda. Obecným cílem tohoto projektu je snaha přispět k vědomí sounáležitosti jak s kořeny evropské civilizace, tak s jejími konkrétními kulturními projevy minulosti i současnosti. Z každé ze středoevropských zemí, tedy z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska a části Německa, bude vytipováno několik výrazných osobností, jejichž dílo hodláme relativně zevrubně představit a vytvořit tak jedinečný soubor co nejkvalitnějších exponátů a současně ideových souvislostí. A zároveň umožnit návštěvníkům nahlédnout také do lidských příběhů těchto umělců,“ přiblížil Zatloukal ideu stálé expozice SEFO.
Otevření nové instituce chce podle něj muzeum každým rokem předjímat komorní výstavou. „Budeme veřejnosti předkládat výběr ze sbírkových přírůstků, které se nám již pro SEFO podařilo získat. Vernisáže těchto výstav by zároveň mohly být spíše diskusními večery, fory k zveřejňování a promýšlení otázek, které s projektem konkrétně i obecně souvisejí,“ informoval Zatloukal.
První výstavou tohoto druhu je Středoevropské forum Olomouc 2009, která bude v Muzeu moderního umění zahájena 22. ledna a potrvá do 22. března.
Ve dvou výstavních sálech si mohou diváci prohlédnout stovku exponátů - grafik, fotografií,kreseb, koláží, asambláží, obrazů a plastik od devíti špičkových českých autorů, například Jiřího Koláře, Milana Knížáka, Karla Malicha či Vladimíra Boudníka. „Část z vystavených děl již ve sbírkách muzea byla z předchozích let, větší část se však podařilo získat v poslední době, a to již s vědomím, že budou součástí stálé expozice SEFO," uzavřela kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.
POŘADATEL VÝSTAVY: Muzeum umění Olomouc – Muzeum moderního umění
KONCEPCE VÝSTAVY: Pavel Zatloukal
KURÁTORKA: Štěpánka Bieleszová
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ VÝSTAVY: Petr Šmalec
Mediální partneři: MF Dnes, Lidové noviny, ČRo Olomouc, Info, Epava, Profit
Muzeum umění Olomouc – Muzeum moderního umění, Denisova47, 771 11 Olomouc
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.