STŘEDOČESKÝ KRAJ: Středočeský kraj vypsal výběrové řízení na obsazení pozice ředitele/ředitelky Českého muzea stříbra v Kutné Hoře. Před novým vedením stojí zajímavá a velice rozmanitá práce v nádherném prostředí památkové rezervace UNESCO v historickém centru Kutné Hory.
České muzeum stříbra je příspěvkovou organizací Středočeského kraje. České muzeum stříbra je jedno z nejstarších a sbírkově nejzajímavějších muzeí v České republice. Jeho historie začíná v roce 1877 činností archeologického sboru Vocel. Muzejní sbírku v současné době tvoří bohaté fondy geologické a mineralogické, početné unikátní exponáty z oboru hornictví, hutnictví a mincovnictví, které patří mezi nejstarší v Evropě, rozsáhlé soubory uměleckořemeslné, výtvarné, etnografické a především archeologické. Mnohé sbírkové předměty z různých podsbírek patří k celoevropským unikátům. Kromě přípravy a realizace programů pro návštěvníky, tato organizace provádí též badatelskou činnost. Muzeum sídlí v památkové rezervaci v historické budově v centru Kutné Hory. Každoročně jej navštíví tisíce návštěvníků, mezi nimiž jsou v hojné míře zastoupeni i zahraniční turisté.
„Od nového ředitele/ky očekáme nejen odbornost muzeologickou a orientaci z hlediska kulturně historického, mělo by jít ale také o člověka s marketingovou a strategickou vizí, který dokáže využít potenciál místa k popularizaci výjimečného kulturního dědictví Středočeského kraje. Očekáváme prohloubení spolupráce s městem Kutná Hora a s lokální kulturní komunitou. Doba mění požadavky na komunikační kanály a před tradiční kulturní instituce staví stále nové výzvy,“ upřesňuje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Václav Švenda.
Kraj očekává od nového vedení inovaci expozic a podněty pro doprovodný program, který plně využije potenciál historického centra a památkové rezervace UNESCO, a dokáže přitáhnout i mladší generace návštěvníků, kterým je potřeba kulturní obsah a vzdělávání připravit formou odpovídající 21. století. Výzvou pak bude také těsnější spolupráce se samotným městem Kutná Hora. Cílem kraje jako zřizovatele je, aby se krajská muzea stala kulturními centry regionu. Aby nabízela prostor a podněty pro edukační činnost v různých věkových skupinách, a aby svými programy dokázala reagovat na společenská témata současnosti.
Informace o výběrovém řízení jsou k dispozici ZDE.
ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.
KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.
PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ