<p>STRAKONICE: Muzeum středního Pootaví Strakonice vydalo k výročí 120 let od svého založení publikaci Hrady, hrádky a tvrze na Strakonicku, Blatensku a Vodňansku, která je zúročením dlouholeté práce autorů Bořivoje Nechvátala a Františka Kašičky.</p> <p>Autoři na sběru materiálu pracovali s přestávkami od roku 1997. Tento nový titul navazuje na Hrádky a tvrze na Strakonicku z roku 1986. Práce je rozšířená o nové nálezy, plánovou a fotografickou dokumentaci a o stavebně historický vývoj hradů Strakonice, Blatná, Helfenburk a Střela. U řady lokalit jde o první zpracování jejich historického vývoje. Na 632 stranách poskytuje kniha znalosti o 143 lokalitách, doplněné 250 plány a 438 obrazovými předlohami. Práce je určena nejen nové generaci historiků a badatelům, ale též široké laické veřejnosti se zájmem o historii jihočeského kraje. Je cenným katalogem jihočeských památek, který poslouží jak při památkové ochraně objektů, tak při jejich novém stavebním rozvoji, a také zvýšenému zájmu veřejnosti o jejich návštěvu.<br />
Obsáhlé resumé v němčině a angličtině zajišťuje dostupnost výsledků průzkumu i pro historiky ze zahraničí.</p> <p>Slavnostní křest knihy se uskutečnil za přítomnosti autorů při slavnostní vernisáži výstavy „120 let muzea“, kterou byla otevřena nová turistická sezóna v expozicích muzea na strakonickém hradě. </p> <p> Publikace je v prodeji za cenu 360 Kč v Zámecké galerii, na pokladně na strakonickém hradě a na mlýně v Hoslovicích.</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.