<p>STRAKONICE: V roce 2014 uspořádalo Muzeum středního Pootaví Strakonice 16 výstav, 9 koncertů, 15 komentovaných prohlídek a workshopů, 30 přednášek, 18 akcí a dalších 8 akcí ve spolupráci s jinými subjekty.</p> <p>Celková návštěvnost byla 52 324. Oproti minulým rokům jde o nárůst. Pro srovnání s rokem 2012 o 714 návštěvníků a s rokem 2013 o 2497 návštěvníků více (v roce 2013 jsme zaznamenali propad, který zapříčinilo špatné počasí hlavně během venkovních akcí).<br />
Obecně vzrostla návštěvnost všech akcí na strakonickém hradě, mírný pokles jsme zaznamenali opět během akcí v Hoslovicích, které jsou výrazně ovlivněny již zmíněným počasím a návštěvnost výstav ve výstavních sálech muzea. Vzrostla návštěvnost výstav v kapitulní síni, Zámecké galerii a také návštěvnost expozic muzea. Nárůst jsme zaznamenali i u běžných prohlídek areálu vodního mlýna a přednášek pořádaných muzeem.</p> <p>Muzeum připravilo o 2 výstavy, 12 komentovaných prohlídek a workshopů, 2 koncerty, 2 akce na hradě a 2 přednášky více než v roce 2013. Ve vodním mlýně uvedlo 2 nové akce a to Vyhánění dobytka na pastvu, které připravilo ve spolupráci s Rančem Hoslovice a Keramický den. Poprvé jsme také uskutečnili menší setkání mlynářů v rámci chystaného otevřeného vzpomínkové cyklu „Jak se žilo na mlýně“ a získali tak povědomí o sobě samých. Dorazilo 20 účastníků. Vybudovali jsme také plánovaný přístřešek, kde návštěvníkům chceme ukázat další zemědělské zařízení, které bylo doposud uložené v depozitářích.</p> <p>Více v přiložené tiskové zprávě.</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.