pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Titulní strana obálky knihy
© Zdroj: NG Praha



Staří mistři ve Schwarzenberském paláci podruhé

ČR: Starým mistrům se věnuje již druhá publikace vydaná Národní galerií Praha. Tentokrát v ní čtenáři najdou nejen odborné statě, ale také literární reflexe z pera dvacítky osobností kulturního a společenského života. Svůj osobní pohled na staré mistry nabízejí malíř, básník, spisovatel, novinář, divadelní dramaturgyně, botanik, literární kritik a teoretik, historik, filozof a teolog nebo noční hlídač v galerii.

Autor článku: 
Marcela Hančilová/ika

Svět starých mistrů znovu ožívá v nové ojedinělé publikaci, která svým pojetím vystupuje z řady běžných průvodců. Liší se mnohovrstevnatě pojatou koncepcí, v níž nechybí úvodní statě kurátora Mariuse Winzelera, Jiřího Fajta a architekta Josefa Pleskota o koncepčním záměru expozice, texty k jednotlivým sálům, vizuální soupis vystavených exponátů a kreativně pojatá fotografická dokumentace instalace. Co však tohoto průvodce odlišuje od všech ostatních, jsou literární úvahy, příběhy a fantazie z pera dvaceti tří oslovených autorů. Návštěvu expozice ve Schwarzenberském paláci svobodně reflektují různorodé osobnosti a zamýšlejí se nad atmosférou jednotlivých sálů, vybranou skupinou obrazů a soch nebo třeba jen nad jediným dílem. Vedle historiků umění Mariuse Winzelera a Jana Skřivánka nabízejí svůj osobní pohled na staré mistry i architekti Norbert Schmidt či Josef Pleskot, malíř Vladimír Kokolia, básník Petr Borkovec, Miloš Doležal či Adam Borzič, spisovatelka Tereza Horváthová, spisovatel Jan Němec, novináři Petr Vizina a Petr Volf, divadelní dramaturgyně Barbora Hančilová, botanik Jiří Sádlo, literární kritik a teoretik Martin C. Putna, filozof Petr Rezek, architektka Anna Beata Háblová, literární historik Martin Bedřich, překladatelka a výtvarnice Klára Jirsová, spisovatel Jiří Kamen, katolický kněz Benedikt Mohelník či teolog Tomáš Petráček, ale také někdejší noční hlídač v galerii, divadelník Sergej Machonin.

 

Střednědobá expozice „Staří mistři“ ve Schwarzenberském paláci byla otevřena na podzim roku 2019. V té době ji doprovodila stejnojmenná reprezentativní publikace, představující 100 mistrovských děl renesance, manýrismu a baroka ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha. Nový průvodce v atraktivní grafické podobě, který svým pojetím nemá v české knižní produkci obdoby, se snaží zprostředkovat neopakovatelnou atmosféru expozice „Starých mistrů“ odlišným způsobem. Očima dvaceti tří originálních autorů-návštěvníků nahlíží do sálů Schwarzenberského paláce a zve k inspirativnímu setkání s uměleckými poklady Národní galerie Praha.

 

Autoři: Martin Bedřich, Petr Borkovec, Adam Borzič, Miloš Doležal, Jiří Fajt, Anna Beata Háblová, Barbora Hančilová, Tereza Horváthová, Klára Jirsová, Jiří Kamen, Vladimír Kokolia, Sergej Machonin, Benedikt Mohelník, Jan Němec, Tomáš Petráček, Josef Pleskot, Martin C. Putna, Petr Rezek, Jiří Sádlo, Norbert Schmidt, Jan Skřivánek, Petr Vizina, Petr Volf, Marius Winzeler

Fotografie: Eva Vopátková

Grafická úprava: Robert V. Novák

česká a anglická verze, 232 stran, 346 reprodukcí

www.ngprague.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024