<p>HAVLÍČKŮV BROD: Štáflova chalupa obohatila v těchto dnech seznam Národních kulturních památek. Jedná se o nevšední historickou stavbu, jejíž nejstarší část spadá do druhé poloviny 16. století.</p> <p>Nachází se nad centrem města v ulici Barbory Kobzinové a v současnosti v ní sídlí antikvariát a stálá expozice skautingu. </p> <p>Rekonstrukce Štáflovy chalupy probíhala v letech 1996 až 1999 pod přísným dohledem památkářů a odborníků. V maximální míře byly zachovány původní konstrukce a především nejstarší obytná místnost se opět objevila ve svém starobylém stavu, říká starostka města Jana Fischerová.</p> <p>Město zakoupilo historickou památku od původních majitelů v roce 1992 a záhy byla v jejím roubeném jádru objevena starobylá dýmná místnost s horním větracím otvorem pro odchod kouře. Díky ní se dům zařadil do skupiny nejstarších brodských dochovaných objektů středověké tradice. Stavebně historický průzkum potvrdil, že v českých zemích jde o vzácný a ojedinělý objekt a je tzv. středověkým typem dřevěného domu.</p> <p>Název chalupy pochází od jména rodu, jehož se stala dědictvím. Tento rod se v dané oblasti těšil poměrně velkému vlivu a jeho havlíčkobrodská větev se zapsala do povědomí například uměleckými díly malíře Arnošta (Áry) Štáfla, který zde bydlel během války. Ovlivněn atmosférou místa, tvořil i Otakar Štáfl, grafik a malíř působící v Praze. Rodina Štáflova byla významným příznivcem skautského hnutí. Po 2. světové válce (1945) se také jedna místnost v objektu proměnila na 5 let ve skautskou klubovnu.</p> <p>Objekt je běžně přístupný veřejnosti, od pondělí do pátku v době 9 – 13 a 14 – 17 hodin a v sobotu mezi 9 – 12 hodinou.</p>
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.