SOBOTKA: Letošní Šrámkova Sobotka, festival českého jazyka, řeči a literatury, oslavuje s Českým rozhlasem jeho stoleté jubileum. Téma 67. ročníku vymezila titulem Poslyš, jak zní: mluvená řeč, hlas a rozhlas.
Rozhlas a festival se setkávají v zájmu o kulturu mluvené řeči, u zvukové interpretace poezie, prózy a dramatu. Pro festival je tato oblast „rodinným stříbrem“. Stanice ČRo Vltava je léta jeho mediálním partnerem. Desetiletí tvoří jednu z festivalových programových linií rozhlasové poslechové pořady. V posledních letech je chystá slovesný dramaturg ČRo Petr Gojda, který říká: „Srdečně zvu zájemce na festival do prázdninové Sobotky, která má nezaměnitelnou atmosférou.“
V průběhu týdne vyslechneme hru Černá voda s úvodem režiséra Aleše Vrzáka. Další hra pro děti, mládež a rodiče Co se stalo se Zuzanou? je detektivka, kterou natáčí protagonisté na mobil do podcastu, uvede ji režisér Josef Kačmarčík. Rozhlasový herec století V. Preiss a poezie P. Šruta se sešli v přepisu básnické sbírky Scénář básně Zlá milá a pořad, na kterém se podílela režisérka H. Kofránková, představí Petr Gojda. Pohádku pro rodinu Putování za švestkovou vůní uvede dramaturgyně Lenka Veverková.
Co předcházelo vzniku reprezentativní obrazové publikace ke stému výročí rozhlasu v českých zemích i knihu Rozhlasto samotnou prezentuje její koeditor, vedoucí archivu ČRo Tomáš Dufka, který stojí i za stejnojmennou podcastovou sérií. Tématu rozhlasu se dotkne i filmová projekce Národního filmového archivu.
Workshop Jak se dělá rozhlas je pro děti, vyzkoušejí si mluvní cvičení, práci s mikrofonem, nahrávací technikou a osvojí si třeba rozhovor nebo reportáž. Každý si může odnést nahrávku jako skutečný rozhlasák. Cvičení povedou umělecká vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru Magdalena Gracerová Chrzová a redaktor Josef Kaňka.
O hlasu, řeči a rozhlasu pojednají popularizační přednášky akademiků doc. Skarnitzla Hlas a co všechno s ním umíme, univ. prof. Palkové Řeč na jevišti, řeč z jeviště, magistry Veverkové Rozhlasová dramaturgie a dramatizace a doktory Schulzové Původní česká rozhlasová hra. Výtvarnice Kačka Illnerová dala podobu knize Nečtu! Poslouchám autorů K. Smolíkové a L. Vavrečky o audioknihách, ze které je při festivalu výstava.
Jaké místo má dnes rozhlas se svou historií, tradicí, řemeslem? Přináší dnešek tvůrcům jiné úkoly? Jak smýšlíme o slovu? Debata Vysílat slovo, vyprávět zvukem o rozhlase jako tvůrčí disciplíně i veřejné službě. Pozvání přijali vedoucí katedry Divadelních a filmových studií UP Andrea Hanáčková, Eva Schulzová z Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky JAMU a šéfrežisér ČRo Aleš Vrzák. Moderuje Petr Gojda. Popřejme krásnému slovu v ČRo dobré příští!
Výsledky tvůrčí dílny rozhlasové tvorby vedené Josefem Kačmarčíkem si můžete vyslechnout na festivalovém webu. Zvuk, dech, hlas, slovo, hudba a jejich souzvuk jako na možnosti rozhlasového vyjádření. Rozdíl mezi slyšet a poslouchat. Český jazyk jako podnět a inspirace pro tvorbu.
Více informací k programu podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.
ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.
OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.
ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.
ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024. Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.