PRAHA: Hned z kraje září se v divadle Komedie uskuteční světová premiéra nové české komorní opery Tak tiše až. Intimní inscenace se soustředí na citlivé téma prožitého traumatu, hledání odvahy jej odhalit a veřejně ukázat na viníka. Na opeře spolupracuje tvůrčí tým výrazných osobností současné umělecké scény – režisérské duo Petr Boháč a Miřenka Čechová, skladatel Slavomír Hořínka a spisovatelka Jana Šrámková.
„Sněží. Už léta nesněžilo. Být vločkou… a nebýt, nemít tělo.“ To jsou první slova hlavní hrdinky v podání mezzosopranistky Markéty Cukrové, která je pro svou mimořádnou všestrannost výjimečnou osobností české hudební scény. Právě pro její pěvecký i herecký talent s ní tvůrci od počátku počítali pro hlavní roli a kladou na ni nemalé nároky. „Prakticky po celý večer neopustím scénu, naštěstí má dílo milosrdnou hodinovou délku,“ říká Markéta Cukrová. Její postava se na scéně setkává se svým dětským já a znovu s odstupem času prožije trauma, které se odvážila odhalit až po mnoha letech. „Taková svědectví jsou důležitá, dostávají téma prožitého traumatu do společnosti, oběť i společnost se tak očišťují, a to dává naději do budoucna,“ říká autor námětu a režisér Petr Boháč, šéf Spitfire Company. S prvotním nápadem vytvořit na toto téma operu se v roce 2017 obrátil na Orchestr BERG, jehož umělecký šéf Peter Vrábel pro projekt vytipoval skladatele Slavomíra Hořínku – ten se shodou okolností podobným tématem zabýval také a ke spolupráci ještě přizval spisovatelku Janu Šrámkovou. „Šlo totiž o to vtělit vše do jakéhosi haiku,“ říká Hořínka a dodává: „S Janou jsme už spolupracovali a je pro mne snadné jí vysvětlit, o co mi jde. Stejně tak s Petrem Boháčem si nasloucháme a naše pohledy na věc se pak vždy časem potkají.“
Zkoušet se již začalo, hlavní zkoušky proběhnou o letních prázdninách, premiéry se v divadle Komedie uskuteční 5. a 6. září. Představení se chystá celkem dvanáct, a to včetně dvou speciálních dopoledních uvedení pro střední školy. Vstupenky na všechna představení sezóny 2022/2023 je již nyní možné zakoupit v obvyklém předprodeji Městských divadel pražských.
Spitfire Company – Orchestr BERG – Městská divadla pražská
TAK TIŠE AŽ | … intimní komorní opera
Hudba: Slavomír Hořínka | Libreto: Jana Šrámková | Režie: Petr Boháč & Miřenka Čechová
Scéna a kostýmy: Lucia Škandíková | Light design: Jiří Šmirk | Hudební nastudování a dirigent: Peter Vrábel
Žena: Markéta Cukrová | Dívka: Sarah Alon / Tereza Šlosárková | Muž: Martin Dvořák | Kůň: Martin Talaga | Orchestr BERG (Jana Kubánková – housle, Vojtěch Masnica – kontrabas, Zuzana Leimer – flétna, Anna Dolečková – klarinet, Ladislav Kozderka – trubka, František Vincúr – trombón, Roman Zabelov – akordeon, Tibor Adamský / Štěpán Hon – bicí)
další informace: https://www.mestskadivadlaprazska.cz/inscenace/1676/
Projekt byl podpořen z finančních mechanismů EHP a Norska 2014-2021. Další podpora: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Státní fond kultury ČR, Praha 1, Partnerství OSA
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.