KROMĚŘÍŽ: Už v pátek 14. srpna zahájí svůj program třetí ročník Letní hudební akademie Kroměříž. Nabízí příležitost mladým hudebním talentům rozšířit si své znalosti a zkušenosti pod vedením špičkových lektorů. Na své si ale přijde i veřejnost, pro kterou je připravený doprovodný program koncertů či besed v rámci festivalu Hudební Kroměříž. Akademie potrvá do 19. srpna.
Za pár dní začíná v prostorách ZUŠ a Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži Letní hudební akademie založená dirigentem Tomášem Netopilem. Lektory letošního ročníku budou Ivo Kahánek, Michaela Fukačová, Kateřina Kněžíková, Pavel Nikl, Barbara Maria Willi a další. Své zkušenosti a nadšení pro hudbu budou v průběhu šesti dnů sdílet s mladými talenty, které si sami vybrali z množství zájemců. Jejich studenty se letos stane 60 hudebníků, především z České republiky, což je dosud nejvíce od zahájení projektu.
„O výuku byl letos ze strany studentů mimořádný zájem a v některých oborech, jako například ve zpěvu, jsme je museli řadu z nich odmítnout,“ uvedla výkonná ředitelka Letní hudební akademie Kroměříž Jana Kubáčová s tím, že neúspěšní uchazeči se mohou zúčastnit alespoň pasivní formou společně s dalšími zájemci, kteří své hudební vzory mohou alespoň sledovat při výuce studentů.
Akademie je unikátní těsnou spoluprací mezi lektory a jejich studenty, cení se zejména individuální přístup. Vyučovat se zde nebude jen hudba, ale i sebeprezentace, práce s trémou či péče o zdravotní kondici muzikanta.
„Program akademie je ovšem otevřený i pro veřejnost. Čeká ji řada výjimečných koncertů a setkání s jedinečnými osobnostmi v rámci festivalu Hudební Kroměříž,“ uvedl dirigent Tomáš Netopil, zakladatel a umělecký ředitel akademie. Na koncertech se představí také lektoři i studenti LHAK. Novinkou letošního ročníku jsou benefiční koncerty.
Program festivalu Hudební Kroměříž pro veřejnost:
14. 8. v 19:00 Rotunda Květná zahrada - Zahajovací benefiční koncert: S vůní baroka T. Netopil / A. Plachetka / B. M. Willi / V. Veverka / P. Nikl
15. 8. v 18:00 Kino Nadsklepí - BESEDA o umění, hudebním vzdělávání, práci s talentem - Moderuje Tomáš Netopil Hosté: A. Plachetka, D.Mareček, I. Kahánek
16.8. v 19:00 Skleník Květná zahrada SLAVNOSTNÍ SYMFONICKÝ benefiční koncert T. Netopil/ K. Kněžíková/ Filharmonie Bohuslava Martinů
Saint-Saëns, Mozart, Ravel, Beethoven – „Osudová
17. 8. v 17:00 Kino Nadsklepí Cyril Höschl přednáška G. Mahler -psychodynamické souvislosti
18. 8. v 19:00 Kino Nadsklepí Závěrečný koncert studentů LHAK
V souladu s platnými nařízeními Vlády ČR je při návštěvě koncertů, besed a přednášek mít na obličeji roušku nebo respirátor.
Předprodej vstupenek a více informací na www.academykromeriz.com a www.hudebnikromeriz.cz
Nad projektem Letní hudební akademie Kroměříž převzal záštitu ministr kultury Lubomír Zaorálek. Projekt se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury a Zlínského kraje
O Letní hudební akademii Kroměříž
Dirigent Tomáš Netopil v Kroměříži vystudoval základní uměleckou školu i konzervatoř. První ročník mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž inicioval v roce 2018. Ke spolupráci přizval vrcholné interprety klasické hudby, kteří coby lektoři předávají své zkušenosti nadějným mladým hudebníkům. Akademie je určena studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům. LHAK v roce 2020 otevírá obory - sólová hra a zpěv, hudební management a akademie pro komorní smyčcová tělesa. Plánovaná orchestrální akademie ve spolupráci s Akademií klasické hudby letos proběhne v pozměněné podobě.
Letní hudební akademie Kroměříž kromě výjimečného uměleckého vedení studentům nabízí možnost setkávání a sdílení zkušeností vzájemně i s dalšími hosty, veřejné koncerty a laureátům pak účinkování s orchestrem filharmonie.
Lektoři hudebních oborů 2020
Ivo Kahánek (klavír)
Radek Baborák (lesní roh)
Jan Mráček a Jiří Vodička (housle),
Kateřina Kněžíková (zpěv),
Michaela Fukačová (violoncello),
Barbara Maria Willi (cembalo),
Pavel Nikl (viola, komorní hra),
David Mareček (hudební projekty),
Zdeněk Klauda (klavírní spolupráce),
Lukáš Moťka (trombon).
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.