Evropský parlament a Nadace Mezinárodní ceny Karla Velikého v Cáchách pořádají pro mladé Evropany z členských států novou soutěž o Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany na téma rozvoje EU, integrace a otázek evropské identity. Ocenění bude uděleno probíhajícím projektům nebo projektům skončeným v roce 2007.
Zařazeny budou projekty, které
• podporují porozumění na evropské a mezinárodní úrovni,
• napomáhají rozvoji společného smyslu pro evropskou identitu a integraci,
• jsou vzorem pro mladé obyvatele Evropy a poskytují praktické příklady evropského soužití v rámci jednoho společenství.
Projekty mohou spočívat v pořádání různých akcí pro mladé, výměnných pobytů pro mladé lidi nebo internetových projektů s evropským rozměrem. Soutěžit mohou jednotlivci nebo skupiny ve věku od 16 do 30 let. Na národní úrovni bude nejlepší projekt vybrán do 14. března t.r. národní porotou složenou alespoň ze dvou zástupců Evropského parlamentu a jednoho zástupce organizací pro mladé. Vybraný projekt, předložený národní porotou, postoupí do dalšího kola, tentokrát na evropské úrovni, ve kterém porota tvořená zástupci Evropského parlamentu a Nadace Ceny Karla Velikého vybere tři nejlepší projekty a vítězové budou 29. dubna slavnostně vyhlášeni v Cáchách. Vítězné projekty obdrží i finanční ocenění.
Přihlášky musí být podány nejpozději do 8. února 2008.
Přihlašovací formuláře jsou k dispozici na webových stránkách národních informačních kanceláří Evropského parlamentu: www.evropsky-parlament.cz
[uma]
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.