ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.
Setkávalo se, hrálo a diskutovalo v prostorách Kulturního centra Česká Třebová. Téměř polovinu repertoáru přehlídky tvořily hry čistě autorské (Poslední Ráj Stanislavy Kočvarové, Vichřice v domě č. 11 Petra Erbese a Borise Jedináka, Modlitba Matěje Šefrny, Don Q. a děvka nebeská Vlastimila Klepáčka). K tomu byl patrný silný autorský vklad v charmsovském Hladovění (poezii, prózu a deníky Daniila Charmse smontovala režisérka Vladimíra Dvořáková) a orwellovském Kandidátovi (jenž vznikl na základě výchozí situace francouzské komedie, rozvíjené režisérem Ladislavem Vrchovským a účinkujícími Romanem Juráněm a Pavlem Valiskou v odlišném žánru). Výrazně upravená na míru hrajícímu souboru byla i nostalgická komedie Se starci na chmelu… Dušana Sedláka v režii Saši Gregara.
Výborně fungovaly a s pozitivním ohlasem se setkaly rozpravy o viděném, jejichž systém svého času zavedl zástupce NIPOS-ARTAMA Milan Strotzer. Soubory si rozebírají své kusy navzájem, lektoři rozpravy moderují a doplňují. Všichni přistupovali k rozborům práce přehlídkových souputníků upřímně, přitom kolegiálně a s pokorou.
Lektorský sbor ve složení Kateřina Fikejzová Prouzová, Jaroslav Kodeš a Jiřina Lhotská se rozhodla udělit cenu s doporučením na Jiráskův Hronov 2025 DS Karel Čapek Děčín s představením Casanova na duchcovském zámku v režii Karly Vázlerové, s Vítem Vejražkou a Ludmilou Panenkovou ve dvou hlavních rolích.
Historicky poprvé byla udělena cena za inspirativnost, a to Seniorskému divadelnímu studiu Ostrava za Hladovění v režii Vladimíry Dvořákové.
Velký dík patří týmu Kulturního centra Česká Třebová, řediteli Josefu Janu Kopeckému, produkční Simoně Podzimkové a kolektivu techniků.
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
ZLÍN: Od začátku listopadu mohou školy a vzdělávací instituce obohatit svou výuku o krátké filmy. Získají je na platformě Zlín Fest Screen, kterou rozjíždí Zlín Film Festival. Všechny filmy jsou k dispozici zdarma a doplňují je také metodické a pracovní listy. Ukázkové hodiny s názvem Učíme se s filmem se už uskutečnily v rámci letošního ročníku festivalu.