pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Logo
© Archiv MKSoutěž Evropské hlavní město kultury 2028 zná své finalisty

PRAHA-ČR: V Nostickém paláci byla v pátek 14. 9. 2022 vyhlášena města, která postoupila do dalšího kola výběru soutěže o Evropské hlavní město kultury 2028. O nich rozhodla Mezinárodní porota EHMK v čele s Else Christensen-Redzepovic. Jsou to Broumov a České Budějovice. O vítězi se pak rozhodne v červnu 2023.

Autor článku: 
Tiskový odbor MK

Akce Evropské hlavní město kultury je iniciativou Evropské unie, jejímž cílem je zdůraznit bohatství a rozmanitost evropských kultur, jejich společné aspekty i tradice a poukázat na to, že Evropa byla v průběhu dějin centrem neobyčejně bohatého a rozmanitého uměleckého rozvoje a evropská města hrála významnou úlohu při tvorbě a šíření kultury. 

„Příprava na kandidaturu konkrétního města, to je několik let soustavného úsilí množství lidí. Města, která byla držiteli titulu Evropské hlavní město kultury, pak ovšem z tohoto titulu profitují i řadu let po jeho získání, a to třeba prostřednictvím nárůstu cestovního ruchu. Zde mohu uvést svou osobní zkušenost Plzně z roku 2015,“řekl ministr kultury Martin Baxa a dodal: „Gratuluji postupujícím městům, čeká je spousta tvrdé, ale krásné práce a jsem si jist, že udělají vše pro to, aby jejich kandidatura byla skutečně úspěšná.“ řekl ministr kultury Martin Baxa. 

Titul městu není udělen na základě jeho kulturního dědictví nebo jeho aktuálních živých nabídek kultury. Titul je městu udělován na základě jeho programu do budoucnosti pro rok platnosti titulu. Úspěšná města EHMK využila titul jako katalyzátor podstatné změny v kulturním a všeobecném rozvoji města, vyvolávající trvalý kulturní, sociální a ekonomický dopad. 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024