KROMĚŘÍŽ: Klub UNESCO Kroměříž, Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži při Národním památkovém ústavu a ÚOP v Kroměříži Vás zvou na odbornou konferenci Historické zahrady Kroměříž 2021. Letošním tématem je Současné umění v historických zahradách. Předběžnou pozvánku najdete zde.
Péče o zachování historického dědictví našeho města, zejména historických zahrad a Arcibiskupského zámku pro příští generace a adekvátní využití jejich kulturně vzdělávacího potenciálu je prioritou třicetileté činnosti Klubu UNESCO Kroměříž, který zápis zahrad a Arcibiskupského zámku na Seznam kulturního dědictví inicioval a významně se o něj zasloužil. Jednou z našich tradičních aktivit jsou konference s tématem historických zahrad, které jsme pořádali od r. 1998 každým druhým rokem. Je přirozené, že právě v Kroměříži nachází tato problematika své místo, neboť je místem, kde se nachází Květná a Podzámecká – zahrada, které představují vrcholné plody evropské zahradní kultury a jsou společně s Arcibiskupským zámkem na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Připomeňme témata minulých konferencí:
Vývoj zahradní kultury, Technika v historických zahradách, Společenský život v historických zahradách, Voda a vodní prvky v historických zahradách, Co ohrožuje historické zahrady, Zahrada jako umění- umění v zahradě. Travnaté plochy, bylinné podrosty, záhony a jejich sortimenty v historickém vývoji i současnosti.
K připravované konferenci „Současné umění v historických zahradách“
Klub UNESCO Kroměříž, v duchu svého poslání se vždy zasazoval nejen o zachování našeho historického dědictví ale i jeho adekvátního využívání. Proto jsme považovali za správné reagovat na podněty veřejnosti a vyjádřit se k výstavám současných výtvarníků v Podzámecké a Květné zahradě - v památce UNESCO Na základě podnětů veřejnosti byli požádáni členové Klubu UNESCO Kroměříž, členové Spolku přátel a výtvarníků Kroměřížska, veřejnost prostřednictvím našeho webu, i některé osobnosti, které jsou profesí spjaty s problematikou, včetně zástupců majitele o názor na výstavy současných výtvarníků v Podzámecké, Květné zahradě i v rotundě. Výstavy v r. 2019 probíhaly ( i v minulých letech) od konce června do konce září.
Přehled výsledků: Celkem vyjádřilo svůj názor 51 osob: Negativně event. s doporučením 41 Pozitivně 10 z toho 5 s výhradou.
Vyjádření Klubu UNESCO
Prezentace památky zapsané na seznamu UNESCO by měla respektovat její jedinečnou hodnotu a prezentovat ji v její autentické podobě, zejména v letních měsících, kdy právě přijíždí návštěvníci i ze zahraničí. Měli by mít možnost pořídit si i autentickou dokumentaci, což v některých případech necitlivě umístěné sochy neumožňují. Výstava v Podzámecké zahradě obdobně i v minulých letech, i když nezanechává přímé hmotné stopy přesto představuje nebezpečí degradace vnímání zahrad i rotundy jako možného prostoru – kulisu pro současné umění a další aktivity, aniž by odpovídaly jejich hodnotě, bez pokory a úcty k výsostnému ocenění, kterého se jim dostalo zápisem na seznam UNESCO. Jakékoliv aktivity by neměly sloužit subjektivním ambicím, ale měly by být obhajitelné před odborníky i veřejností.
Výstava v rotundě Květné zahrady
Návštěvníci (kam si zakoupili zvláštní vstupenku) kromě zasvěceného výkladu průvodců byli nuceni vidět rotundu ne v její autentické podobě ale jako výstavní kulisu přeplněnou obrazy a dalšími exponáty velmi pestré směsi současných výtvarníků. Naopak Výstava Cigler Motyčka v Květné zahradě jak hodnotou tak velmi citlivým umístěním (exponáty dávaly možnost jiného pohledu aniž by daný prostor rušily), kontrastovala s výstavou Sochy v Podzámecké zahradě.
Podpora
Sekcí pro kulturu a komunikaci a Sekce pro životní prostředí České komise pro UNESCO dne 31. října 2019 a následně i Českou komisí. Výpis ze zápisu: „Sekce vzaly informaci členky komise MUDr Evy Novákové o výstavách v Podzámecké a Květné zahradě v Kroměříži na vědomí a přivítaly iniciativu Klubu UNESCO Kroměříž, který otevřel veřejnou diskusi k důležitému tématu a podporují myšlenku uspořádat k němu odbornou konferenci, jejímž cílem by bylo přijetí metodického doporučení v dané záležitosti."
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.