KROMĚŘÍŽ: Klub UNESCO Kroměříž, Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži při Národním památkovém ústavu a ÚOP v Kroměříži Vás zvou na odbornou konferenci Historické zahrady Kroměříž 2021. Letošním tématem je Současné umění v historických zahradách. Předběžnou pozvánku najdete zde.
Péče o zachování historického dědictví našeho města, zejména historických zahrad a Arcibiskupského zámku pro příští generace a adekvátní využití jejich kulturně vzdělávacího potenciálu je prioritou třicetileté činnosti Klubu UNESCO Kroměříž, který zápis zahrad a Arcibiskupského zámku na Seznam kulturního dědictví inicioval a významně se o něj zasloužil. Jednou z našich tradičních aktivit jsou konference s tématem historických zahrad, které jsme pořádali od r. 1998 každým druhým rokem. Je přirozené, že právě v Kroměříži nachází tato problematika své místo, neboť je místem, kde se nachází Květná a Podzámecká – zahrada, které představují vrcholné plody evropské zahradní kultury a jsou společně s Arcibiskupským zámkem na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Připomeňme témata minulých konferencí:
Vývoj zahradní kultury, Technika v historických zahradách, Společenský život v historických zahradách, Voda a vodní prvky v historických zahradách, Co ohrožuje historické zahrady, Zahrada jako umění- umění v zahradě. Travnaté plochy, bylinné podrosty, záhony a jejich sortimenty v historickém vývoji i současnosti.
K připravované konferenci „Současné umění v historických zahradách“
Klub UNESCO Kroměříž, v duchu svého poslání se vždy zasazoval nejen o zachování našeho historického dědictví ale i jeho adekvátního využívání. Proto jsme považovali za správné reagovat na podněty veřejnosti a vyjádřit se k výstavám současných výtvarníků v Podzámecké a Květné zahradě - v památce UNESCO Na základě podnětů veřejnosti byli požádáni členové Klubu UNESCO Kroměříž, členové Spolku přátel a výtvarníků Kroměřížska, veřejnost prostřednictvím našeho webu, i některé osobnosti, které jsou profesí spjaty s problematikou, včetně zástupců majitele o názor na výstavy současných výtvarníků v Podzámecké, Květné zahradě i v rotundě. Výstavy v r. 2019 probíhaly ( i v minulých letech) od konce června do konce září.
Přehled výsledků: Celkem vyjádřilo svůj názor 51 osob: Negativně event. s doporučením 41 Pozitivně 10 z toho 5 s výhradou.
Vyjádření Klubu UNESCO
Prezentace památky zapsané na seznamu UNESCO by měla respektovat její jedinečnou hodnotu a prezentovat ji v její autentické podobě, zejména v letních měsících, kdy právě přijíždí návštěvníci i ze zahraničí. Měli by mít možnost pořídit si i autentickou dokumentaci, což v některých případech necitlivě umístěné sochy neumožňují. Výstava v Podzámecké zahradě obdobně i v minulých letech, i když nezanechává přímé hmotné stopy přesto představuje nebezpečí degradace vnímání zahrad i rotundy jako možného prostoru – kulisu pro současné umění a další aktivity, aniž by odpovídaly jejich hodnotě, bez pokory a úcty k výsostnému ocenění, kterého se jim dostalo zápisem na seznam UNESCO. Jakékoliv aktivity by neměly sloužit subjektivním ambicím, ale měly by být obhajitelné před odborníky i veřejností.
Výstava v rotundě Květné zahrady
Návštěvníci (kam si zakoupili zvláštní vstupenku) kromě zasvěceného výkladu průvodců byli nuceni vidět rotundu ne v její autentické podobě ale jako výstavní kulisu přeplněnou obrazy a dalšími exponáty velmi pestré směsi současných výtvarníků. Naopak Výstava Cigler Motyčka v Květné zahradě jak hodnotou tak velmi citlivým umístěním (exponáty dávaly možnost jiného pohledu aniž by daný prostor rušily), kontrastovala s výstavou Sochy v Podzámecké zahradě.
Podpora
Sekcí pro kulturu a komunikaci a Sekce pro životní prostředí České komise pro UNESCO dne 31. října 2019 a následně i Českou komisí. Výpis ze zápisu: „Sekce vzaly informaci členky komise MUDr Evy Novákové o výstavách v Podzámecké a Květné zahradě v Kroměříži na vědomí a přivítaly iniciativu Klubu UNESCO Kroměříž, který otevřel veřejnou diskusi k důležitému tématu a podporují myšlenku uspořádat k němu odbornou konferenci, jejímž cílem by bylo přijetí metodického doporučení v dané záležitosti."
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.