sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Trienále Prostor Zlín
© Archiv pořadatele



Současné umění opět oživí veřejný prostor Zlína

ZLÍN: Krajská galerie při příležitosti 700 let Zlína připravila přehlídku současného umění ve veřejném prostoru, trienále Prostor Zlín 2022. Obyvatelé se tak v ulicích města setkají s díly Anny Hulačové, Tomáše Moravce, Pavly Scerankové a Tima. Každý z autorů pracuje s veřejným prostorem jiným způsobem, od figurální sochy, přes objekty, instalace po street art. Letošní trienále bude zahájeno vernisáží v úterý 6. září 2022 v 17 hodin před budovou 14. Odtud bude následovat komentovaná procházka v okolí 14|15 BAŤOVA INSTITUTU po instalacích, které v rámci letošního trienále Prostor Zlín vznikly a které zde budou k vidění do 6. listopadu.

06.09.2022
17:00
Autor článku: 
Alena Babicová

Trienále Prostor Zlín patří od raných devadesátých let k důležitým aktivitám Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Prezentace současného umění ve veřejném prostoru se jednou za tři roky střídala s Novými zlínskými salony a Zlínskými salony mladých. Proběhlých osm ročníků mělo různý rozsah, vystřídalo se při nich několik desítek umělců nejen z Česka a všechny se potýkaly s aktuální společenskou atmosférou i specifikem samotného Zlína.

„Porevoluční euforie svědčila velkolepým realizacím, které nabourávaly totalitní šeď města. Začátek nového milénia v reakci na všudy přítomný vizuální smog a privatizaci veřejného prostoru pro změnu provázely spíše nenápadné zásahy do exteriéru města. Poslední ročníky se více soustředily na historii a reflexi umění ve veřejném prostoru. Přestože trienále Prostor Zlín nebylo takto koncipováno, řada kvalitních realizací po konci výstav ve městě zůstala natrvalo,“ uvedl ředitel galerie Václav Mílek.

Letošního 9. ročníku se zúčastní Anna Hulačová, Tomáš Moravec, Pavla Sceranková a Timo, čtyři umělci s bohatými zkušenostmi s vystavováním mimo bezpečí galerie. S veřejným prostorem pracuje každý z nich jiným způsobem. Tomáš Moravec svou instalací oživí park u autobusového nádraží, který slouží jako průchozí prostor nepříliš kultivované městské zeleně. Sochařka Anna Hulačová své dílo „Posezení na časové ose“ zasadí mezi budovy 22 a 23. Obyvatelé města narazí také na městskou intervenci od umělce Tima, od kterého mohou znát například nápis „Neboj“ umístěný nad vstupem do tunelu v Praze. Poslední instalace Pavly Scerankové, která rozpohybuje logo firmy Svit, se objeví na tzv. svitovské bráně - vstupní bráně areálu bývalé Baťovy továrny od 10. září.

„Zlín se za tři dekády zásadně proměnil. Umělci dnes nemají k dispozici zanedbané postindustriální město. Veřejný prostor je ve Zlíně opečovávaný jako málo kde, ale město a jeho moderní dějiny nepřestávají být výzvou,“ dodává kurátor výstavy Martin Fišr.

„Cílem umění je diskuze a Trienále Prostor Zlín k ní přímo vybízí. Je to možnost, jak oslovit i lidi, kteří běžně do galerií nechodí. Jsem ráda, že Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně dává prostor mladým umělcům a zprostředkovává nám setkání s atraktivními formami prezentace. Umění ve veřejném prostoru je zásadní téma hodné podpory,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Zlína při příležitosti 700 let města. Záštitu nad trienále Prostor Zlín 2022 převzali Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství Zlínského kraje a Pavel Stojar, náměstek primátora statutárního města Zlína.

 

Více informací na www.galeriezlin.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023